137 жителів села Клубочин 4 листопада 1942 року були розстріляні…

   Сьогодні в селі Клубочин Сильненської сільської ради на місці жахливого злочину, де нині створено меморіальний комплекс і братську могилу,  відбулася поминальна служба по  137 розстріляних мирних жителях, 38 з яких були  діти, 48 – жінки. Багатьох хоронили живцем. За один ранок німецькі солдати розстріляли більшу половину села.

   Панахиду за померлими у капличці відслужили отець Олександр та отець Тарасій з Цуманського деканату УПЦ КП.   Голова районної ради Андрій Киричук, голова районної державної адміністрації Анатолій Соросюк у виступах відзначили, що це  скорботний  день в історії громади. І дуже важливо для поколінь майбутніх пам»ятати про жахіття війни.

   Як стверджують очевидці трагедії: « Рано-вранці з хат виганяли і старих, і малих до клунь, нібито для оформлення документів. Тоді одних замкнули в одну клуню, а комуністів, їх рідних – в іншу. По кілька осіб підводили до краю ями й розстрілювали. Матері просили зберегти життя немовлятам, яким навіть імен ще не дали. “Вони ж ні в чому не винні!” – кричали. Та на їх голосіння німці не зважали. Кидали маленькі тільця в яму. Дивом вдалося врятуватися тоді від смерті лише чотирьом людям.»

    Чому відбулася така каральна операція і досі достеменно невідомо. Є кілька версій. Історія  Клубочинської трагедії і до сьогодні прихована. Які системи - фашистська, радянська чи інші - грали  людськими долями. Чому у краї де були поряд партизанські загони стався цей злочин і чому ніхто не завадив?  Та й комуністів у Клубочині за твердженням старожилів не було. Були хлопці патріотично налаштовані… Більше питань ніж відповідей…

Храни нас Господи…
Інна Тетюрко