Американський білий метелик – небезпечний карантинний шкідник

zavantazhennya.jpg

Американський білий метелик, цього року по одиноко, обабіч доріг виявлений на території Ківерцівської об'єднаної територіальної громади.

 

Американський білий метелик – це поліфаг, який пошкоджує близько 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Основними живителями є шовковиця, яблуня, вишня, груша, слива, черешня, айва, виноград, клен ясенелистий, клен гостролистий, бузина, грецький горіх, хміль, в’яз тощо.

 

Біологія

 

Метелик розвивається у двох генераціях, а в окремі роки з’являється і третє покоління. Зимує в стадії лялечки під відсталою корою дерев, серед опалого листя, та в тріщинах дерев’яних споруд, ґрунті.

 

Перша генерація з’являється навесні, в період цвітіння фруктових дерев. Через 1-2 години після спарювання самка відкладає на нижній бік листя яйця (в середньому біля 450 шт.). Оптимальні умови для розвитку яєць: температура 23-24°С За температури нижче 12°С вихід гусениць припиняється. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них з’являються гусениці, котрі уже через кілька годин після виходу починають активно харчуватись і будувати павутинне гніздо. В кінці 5-го віку вони залишають гнізда і розповзаються по всьому дереву. За 30 – 50 днівгусениці знищують все на своєму шляху, і тільки потім заляльковуються. Уже в липні з’являється наступне покоління метеликів, самки другої генерації більш плодовиті, одна особина відкладає 2500 яєць. Гусениці другої генерації пошкоджують дерева і продовжують харчуватися до настання холодів. Перед заляльковуванням гусениці активно пересуваються в пошуках укриття. Зимують лялечки в пухкому сірому коконі з волосків гусениці в тріщинах будівель, сухому листі, ґрунті тощо. Гусениці літньої генерації заляльковуються в кроні дерева. Значна частина лялечок гине в осіннє-зимній період в результаті будівель, сухому листі, ґрунті тощо. Гусениці літньої генерації заляльковуються в кроні дерева. Значна частина лялечок гине в осіннє-зимній період в результат.

 

Шкідливість та ознаки пошкоджень

Основна ознака пошкоджень – наявність на деревах павутинних гнізд з грубо об’їденим листям. Пошкодження дерева гусеницями приведе до облисіння, а високе пошкодження – до загибелі.

 

Шляхи розповсюдження

Поширюється шкідник перельотами і за вегетаційний період може переміститися на 25 – 40 км, в основному по направленню вітру. Гусениці переносяться повітряними потоками, а здатність їх голодувати протягом 2 тижнів призводить до того, що вони в пошуках їжі можуть переміщатися в різні райони, потрапивши в транспортний засіб, та, виживши, дають початок новим вогнищам. Переміщення на нові території часто відбувається і у фазі лялечки з пакувальним матеріалом, пошкодженою деревиною, посадковим матеріалом, ґрунтом і т.д.

 

З метою виявлення американського білого метелика державний фітосанітарний інспектор щороку проводить обстеження території району.

 

Фітосанітарні заходи

 

Вкрай важливим для боротьби з шкідником є його виявлення і знищення ще при першому поколінні. Вже друге покоління куди більш численне і приносить значно більше шкоди.

 

Необхідно виявляти метелика на ранніх стадіях розвитку з повторним обстеженням кожні 7 днів. Виявлені гнізда з гусеницями необхідно зрізати і спалювати на місці. На території вогнища все насадження обробляють 2 рази з інтервалом в 10 днів. Дляцього використовують препарати згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених для застосування на території України.

 

Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення американського білого метелика покладатися на землевласників та землекористувачів на території яких виявлено карантинного шкідника. Згідно ст. 12, ст. 47 Закону  України «Про карантин рослин», правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання органами державної  влади  та  особами.

 

Державний фітосанітарний інспектор

управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області                                 Олена Прус