ЦІКАВО ЗНАТИ: 28 червня - День Конституції України

630_360_1536137759-6850.jpg

Одним з найголовніших для українців державних свят, які припадають на червень, є День Конституції. Його ми відзначаємо щорічно 28 червня, на честь ухвалення основного законодавчого документа країни – Конституції України – того самого дня 1996 року.

 

З перших днів проголошення незалежності України спроби ухвалити Конституцію не увінчалися успіхом. Процес гальмували через перманентні суперечності між тодішнім президентом України Леонідом Кравчуком і парламентом на тлі тривалої соціально-економічної кризи в країні. Таким чином, робота над проектом Конституції України тривала аж шість років.

 

Протягом цого періоду було запропоновано 15 проектів документа - від Конституційної комісії, політичних партій, науковців. Комуністи пропонували зберегти назву УРСР, відновити радянську форму правління, обмежити права президента й увійти до нового Союзу. Націоналісти були проти цього і додатково наполягали на позбавленні Криму статусу автономії. Відповідно, найбільш гострі дискусії точилися довкола питань розподілу повноважень між гілками влади, державної символіки, приватної власності, статусу Республіки Крим та російської мови.

 

У 1995 році другий президент України Леонід Кучма і Верховна Рада підписали Конституційний договір, в якому було обговорено ключові принципи розподілу влади в країні до ухвалення Основного закону. Потім, вже в 1996 році, з цього приводу було створено спеціальну парламентську комісію під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним з "батьків" Конституції.

 

Активний період роботи над останньою версією документа тривав три місяці: у березні його винесли на обговорення Конституційної комісії та рекомендували до розгляду Верховною Радою, у квітні включили до порядку денного засідань і через два місяці після цього ухвалили в першому читанні. При підготовці до другого читання, яке мало відбутися через два тижні, до документу внесли близько 6 тис. поправок.

 

Протягом цього періоду комісія працювала над проектом без вихідних, з 9 ранку і до 10 вечора.

 

Розгляд проекту Конституції у другому читанні було розпочато у Верховній Раді 27 червня. Тодішній спікер парламенту Олександр Мороз побоювався, що більше не зможе зібрати депутатів, тому перед початком засідання оголосив, що робота над ухваленням документа триватиме доти, доки його врешті не ухвалять.

 

Парламентарії врахували зауваження президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи України, про державну українську мову, про право приватної власності.

 

Крім того, у Конституції було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність.

 

Так, через 24 години, 28 червня о 9:20, народні депутати ухвалили Конституцію України 315 голосами "за".

 

Україна як незалежна держава прожила без власної Конституції практично п'ять років. Але що ще цікаво - вона стала останньою країною колишнього СРСР, яка ухвалила власну Конституцію. До цього моменту здобуття незалежності в 1991 році її заміняла Конституція Української радянської соціалістичної республіки 1978 року.

 

Одне з найважливіших доповнень до Конституції - про виключне право народу визначати і змінювати конституційний лад і про те, що це право не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами, – було ухвалено 21 червня 1996 року. Його автором був тодішній спікер Верховної Ради Олександр Мороз.

 

Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

 

Основний документ країни могли так і не ухвалити, оскільки напередодні доленосного засідання президент України Леонід Кучма оголосив всеукраїнський референдум, на який виніс проект нової Конституції України, схвалений Конституційною комісією (президентською) 20 березня 1996 і не ухвалений раніше Верховною Радою України. Однак після ухвалення Конституції 28 червня цей указ скасували.

 

День Конституції України - єдине державне свято, закріплене в самій Конституції. Це стаття 161: "День ухвалення Конституції України є державним святом - Днем Конституції України".

 

Як це не сумно, але через роки після ухвалення Конституції для переважної більшості громадян України 28 червня стало просто ще одним вихідним, але зовсім не святом чи приводом згадати про Основний закон і свої права.

 

Результати опитування КМІС у квітні 2013 року показали, що День Конституції Україниє улюбленим святом лише для 4% громадян (це останнє місце).

 

Тим не менше за традицією в містах України цього дня влаштовують різноманітні святкові заходи: урочисті концерти, фестивалі, виставки, патріотичні естафети, вшанування пам'яті видатних українців.

 

Ківерцівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції вітає всіх з наступаючим святом  - ДНЕМ КОНСТИТУЦІЇ !!!

 

 

Використано інформацію з відкритих джерел