ДІЇ ПАСІЧНИКІВ ПРИ ПІДОЗРІ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ ПЕСТИЦИДАМИ!

o_1c55nkptk128djt1s4jik01070p.jpg

З метою впорядкування та узгодження дій при підозрі отруєння бджіл, під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами, Головне Управління Держпродспоживслужби у Волинській області рекомендує проводити наступні заходи:

 

1. Власнику пасіки, терміново потрібно звернутись до органів місцевої влади чи місцевого самоврядування (голови районної державної адміністрації, сільського, селищного чи міського голови) офіційно з письмовою заявою про отруєння бджіл з проханням про створення комісії. Після створення письмовим розпорядженням комісія оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, ймовірних підозрюваних винних у цьому осіб, оцінює розміри збитків. До складу комісії залучають депутатів місцевої ради, представників Держпродспоживслужби, екологічної інспекції, товариства бджолярів. Дані особи можуть бути залучені в якості свідків у суді. В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, яким пестицидом оброблялась культура, фазу розвитку рослин, характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння. Бажано, щоб при обстеженні був присутній суб’єкт господарювання (фермер) чи його представник. Слід з’ясувати, чи були не пізніше ніж за 3 дні попереджені пасічники відносно вимог Закону України «Про бджільництво».

 

2. В максимально короткі строки (до 2-х днів), комісія  проводить відбір зразків для дослідження в акредитованій лабораторії. Відбирають проби бджіл (400 – 500 мертвих, можна частково живих), 200 г свіжозібраного меду або незапечатаний мед у стільниках, пергу в сотах. Зразки відбирають від 10% сімей з характерними ознаками отруєння, а також 100 – 200 г зеленої маси з ділянки, відвідуваної бджолами, проби землі. Кожний відібраний зразок супроводжується актом відбору, а також відбираються контрольні зразки.

Рекомендується направляти зазначені зразки разом з супровідною, актом відбору до Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи (м. Київ, вул. Донецька, 30, тел.:                          (044) 243 37 54 та 243 37 55), Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу при НУБіП України (Київська обл., Києво-Святошинський район, смт Чабани, вул. Машинобудівників, 7, тел.: (044) 526- 45-02 та 527-89-43).

 

Термін доставки проб не повинен перевищувати 1 – 2 доби. При цьому слід вказувати у супровідних документах діючу речовину.

 

Якщо ж висновком експертизи буде доведено причинний зв’язок між обробкою поля та загибеллю бджіл, слід вживати наступних заходів:

1. Маючи акти і дані лабораторних досліджень, що підтверджують факт отруєння, слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків.

 

2. Якщо відповідач не погоджується на добровільне відшкодування збитків, передати справу до суду. Для цього необхідно: 

Подати позовну заяву до суду, до якої слід додати копії:

– Розпорядження сільського чи міського голови про створення комісії;

– Акти комісії; 

– Результати лабораторного дослідження;

– Довідку з сільської (міської) ради (можна товариства пасічників) про те, скільки бджолиних сімей ви маєте на своїй пасіці;

– Довідку про вартість бджолосімей на день отруєння (видається товариством пасічників);

– Список свідків та експертів.

 Оскільки, колективних заяв суд не приймає, позовну заяву в суд треба подати кожному пасічнику в індивідуальному порядку.

 

Тільки за рішенням суду можна притягнути суб’єкта господарювання (фермера), який не дбає про довкілля, до відповідальності та відшкодувати заподіяні ним збитки.

 

Вихід із цієї ситуації полягає в налагоджені дружніх, толерантних взаємовідносин між суб’єктами господарювання (фермерами) та бджолярами, в суворому дотриманні вимог чинного законодавства.

 

Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області