Дирофіляріоз або «зла нитка»

dirofilyarioz01.jpg

Дирофіляріоз — це природно-осередкове паразитарне захворювання собак, кішок та деяких диких тварин, яке здатне передаватися людині. У зв’язку з тенденцією до зміни клімату на більш теплий та вологий, дана хвороба активувалася й на території України, зокрема Волинської області, а в минулому році випадок даного захворювання , поки що єдиний,  був виявлений і  у жителя Ківерцівського району.

 

Дирофіляріоз з латинської перекладається як «зла нитка», так як дирофілярії мають вигляд  ниткоподібного гельмінта білого кольору завдовжки 13-30 см та завширшки до 1,2мм.  

 

Як же відбувається процес зараження дирофіляріозом людини? При укусі інфікованим комаром.

 

При укусі  ураженої дирофілярізом тварини, в організм комара потрапляють мікрофілярії. А вже в організмі комахи безпечні для людини мікрофілярії перетворюються в інвазивну личинку. Потім інфікована комаха кусає людину і тим самим заражає її дирофіляріозом. Личинка в тканинах організму людини зростає, але залишається нездатною розмножуватися. Найчастіше при інфікуванні в організм людини потрапляє одна личинка, рідше дві і більше

 

Інкубаційний період – період з моменту потрапляння збудника в організм людини до перших проявів захворювання, при цьому захворюванні триває від місяця до року. Першим симптомом підшкірної форми хвороби, характерної для нашого регіону,  можна вважати появу під шкірою пухлино-подібного утворення, яке супроводжується почервонінням, свербінням на цій ділянці тіла. Характерна ознака захворювання — це міграція гельмінта, яка відзначається зовні як переміщення пухлини по тілу. За дві доби личинка здатна подолати дистанцію в тридцять сантиметрів.

 

 У дірофілярій є свої «улюблені» місця на тілі людини: очі, обличчя, шия і тулуб. Також при дирофіляріозі спостерігаються і неспецифічні симптоми у вигляді слабкості, головного болю , нудоти , підвищення температури тіла , больових проявів у ділянці знаходження личинки.

 

Основним методом лікування при дирофіляріозі  є повне видалення гельмінта з людського тіла та  курс дегельмінтативного лікування.

 

Профілактика захворювання складається з трьох напрямків :

- боротьба з комарами;

- виявлення дірофілярій у тварин з подальшим лікуванням;

- запобігання контакту людини і тварин з комарами.

В. о. завідувача

Ківерцівського районного лабораторного відділення

Луцького міськміжрайонного відділу ДУ «Волинський

ОЛЦ МОЗ України»

Ярослав Комариця