Екологічна акція "Без верби і калини нема України!"

dsc00876.jpg

    12 квітня 2016 року в переддень Всеукраїнського Дня довкілля, працівники Ківерцівського районного центру еколого – натуралістичної творчості учнівської молоді провели трудову екологічну акцію «Без верби і калини нема України». Висаджували цього разу рослини – символи України  на березі  «Лісового озера», що розташоване біля заповідного урочища Ківерцівське. Водойма  - важлива складова місцевого біогеоценозу.

 

В      В Україні калина та верба здавна вважалися рослинами -  символами українського народу. І не дарма!  Погляньте на вербу навесні. Віти всіх дерев ще голі, а вона вкрита серпанком молодесеньких ніжних листочків. Від  них не відвести очей, і серце співає: «Настала красна пора, коли все оживає!». Прообраз  калини, що входить у свідомість кожного українця ще з раннього дитинства, разом з маминою колисковою, знають також усі свідомі українці. Цей образ поширений в українських звичаях і традиціях. Калина супроводжує українця усе життя. Кущ калини обов’язково садили біля кожної оселі, найчастіше, біля застільного вікна.  Казали, що  це символ любові та мудрості. 

       «Лісове озеро», на якому була проведена акція, давно вже пригледілося юним природолюбам, вихованцям Ківерцівського районного центру еколого – натуралістичної творчості  учнівської  молоді.  Було досліджено та описано історію виникнення «Лісового озера», його гідрологічний режим. Юннати вивчали та описали надводний та підводний світи лісової водойми. На берегах озера неодноразово проводилися та проводяться екологічні, трудові  акції та операції: «Прибережні смуги», «Чистий бережок», «Голубе віконечко», «До чистих джерел», метою яких є покращення життя  лісової водойми  та полегшення умов існування для його мешканців.

          На превеликий  жаль даній водоймі сьогодні загрожує  справжнє екологічне лихо, пов’язане з безвідповідальною та не далекоглядною поведінкою людей.  Вода нині у лісовому озері отруєна рідкими нечистотами, що попадають до нього з меліоративної канави Прудниківської меліоративної системи. Даною канавою скидає свої стоки комунальне підприємство «Ківерціводоканал». Якість очистки стоків така, що флора та фауна меліоративної канави та лісового озера сильно постраждали. По поверхні води, на дні водойми накопичуються продукти розкладу відходів. Над меліоративною канавою, де колись бігла чиста вода, якою можна було напитися, де купалися діти і ловилася риба,  нині стоїть неприємний їдкий запах,  який поширюється на великі відстані, отруюючи акваторію та прибережну зону. Сьогодні в меліоративній канаві не те що риба не водиться, а й жаби повиздихали. І все це результат кількох років експлуатації очисних споруд комунального підприємства «Ківерціводоканал». Дивує відсутність належної реакції державної екологічної служби, яка повинна здійснювати державний моніторинг та контролювати якість очистки стічних вод.

           Крім того й сама поведінка деяких «відпочиваючих» бажає бути набагато кращою. Перебуваючи на водоймі та навколо неї, гості «Лісового озера» нерідко забувають прибрати після себе сміття, яке з року в рік наносить цьому мальовничому місцю великої шкоди. На жаль, більшість людей, в силу комфортності поведінки, не задумуються над екологічними проблемами і своїми діями примножують їх. Думки на кшталт «Яка різниця, буду я прибирати сміття чи ні, адже всі і так смітять» чудово відображають ситуацію, яка склалась, і яку за таких умов важко виправити.  Багато скляних,пластмасових пляшок, разом  з іншим побутовим сміттям потрапляють до водойми, сильно засмічуючи її, та завдаючи великої шкоди всьому живому. Невідомими були зрізані – знищені дерева верби, що притіняли та робили затишними береги лісового озера.

              На сьогодні кожен може зробити свій, хоч і невеличкий, внесок у покращення екологічного стану довкілля, змінивши свою власну поведінку і своє ставлення до проблеми,. Адже кожен відповідає за те, що відбувається довкола. І, погодьтесь, зовсім неважко прибирати за собою сміття після пікніка на природі.

               Хочу звернутися до жителів міста, які будуть відпочивати на берегах лісової водойми, пам'ятайте: Земля -  наш дім! Жити в чистоті, комфорті, як сучасна людина, чи існувати  неандертальцем, на сьогодні,  справа  кожного особисто. Адже чистота оселі, та й сам дім в цілому, залежить від того які люди живуть в ньому. Гості прийдуть, погостюють, та підуть, а прибирати оселю після свята доведеться нам – господарям оселі.

                                                                                                                             Михайло Доридор,   керівник гуртків Ківерцівського районного

 центру еколого- натуралістичної  творчості

учнівської молоді

 

 


dsc00874.jpgdsc00894.jpgdsc00898.jpgdsc00865.jpgdsc00885.jpgdsc00868.jpgdsc00891.jpgdsc00893.jpgdsc00882.jpgdsc00901.jpg