Фольклорний колектив Холоневичівського БК «Брикса».

ekmn7sgkpdi.jpg

  Щедра на таланти холоневицька земля. Багато її жителів закоханих у народне мистецтво бережно вишукують, знаходять і зберігають музичні і пісенні перлини, примножують духовну скарбницю, доносять її багатство до широкого слухача. Серед них особливе місце належить фольклорному колективу «Брикса». Колектив був заснований у 80-х роках. Створений з людей які люблять своє село, його обряди та українську пісню.
  Цей колектив має в репертуарі один з старовинних обрядів під назвою «Брикса». Що ж таке «Брикса»? Насправді за часів Петра І так називали жіноче свято, такий собі прообраз сучасного 8 Березня. Єдиний день у році, коли жінки могли собі дозволити брикси, тобто вибрики, і здобували повну владу над чоловіками. От обряд у виконинні холоневичівців і розповідає про один з таких днів. Коли чоловіки ховаються від жінок хто куди. А потім слабка половина людства змушує їх себе на руках носити, всю жіночу роботу виконувати: прясти, прати, пекти хліб, вишивати , дітей глядіти, в кориті жінку на базар везти ще й батогом бути гнаним … Ну чим тобі не 8 – ме Березня?! Так що Клара Цеткін з її революційним святом відпочиває.
   Від цього обряду і пішла назва колективу. У репертуарі колективу «Брикса» українські народні пісні, фольклорно – етнографічні обрядодійства, відтворені на основі місцевого фольклорного матеріалу.
   Колектив нагороджений грамотами, та виступав в Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові. Нині керівником колективу є Л. А. Панасюк.
   Нажаль, з часом старше покоління холоневичан часково пішло з життя, а частково втратило можливість брати участь у виступах. Наразі колектив виступає в оновленому складі, до якого входять жінки та чоловіки молодшого покоління, вони вивчають та переймають традицію своїх славних вчителів.

Холоневицький інформаційний обмінник