Галина Романюк: Варто ще раз нагадати про інсульт

original.jpg

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. На превеликий жаль,  інсульт  належить до  одного з найгрізніших захворювань  і  є  медико-соціальною проблемою  усього людства.

 

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК) , що спричиняє ушкодження тканин мозку і  веде до порушення його функцій.

 

На сьогодні в Україні інсульт посідає друге місце серед  причин смертності  нашого населення  і перше місце – серед причин тривалої ( а зачасту і постійної) інвалідизації і непрацездатності.

 

Здавалося б хвороба є настільки частою і поширеною, що майже кожен пересічний громадянин може коротко описати чим вона проявляється. Але як показує досвід, часто хворі звертаються до лікаря вже запізно  або і  зовсім ігнорують появу легких симптомів. Існує також поняття  «німих інсультів» - це порушення кровообігу мозку, що  протікає без значних клінічних проявів.  

 

Ще донедавна існувала  думка, що інсульт  - це хвороба людей похилого віку. Але за останні 5 років  інсульт значно «помолодшав» і різко  зросла кількість  інсультів  у хворих, віком 30-40 років.

 

Тому хочеться ще раз донести до населення основні прояви  хвороби, її  причини і методи профілактики.

 

Інсульти поділяють на: Ішемічний – зумовлений недостатністю кровопостачання мозку внаслідок судинного спазму або закупорки судини; та Геморагічний ( крововилив) – коли розривається судина і кров потрапляє в порожнину черепа ( в речовину мозку або під його оболонки).

 

Для визначення перших ознак інсульту найчастіше  використовується  тест «Обличчя – рука – мова» (  або по іншому шкала FAST):

 - пацієнта просять посміхнутись або показати зуби, при цьому оцінюють симетричність обличчя ( при інсульті кут рота опускається або зовсім не рухається  );

 - пацієнта просять підняти і утримувати руки ( не менше 5 с.), (при інсульті одна з рук опускається або не піднімається);

 - пацієнта просять повторити  будь-яке просте речення або назвати свої паспортні дані ( при інсульті  мова стає невиразною, чи  зовсім втрачається).

 

Але є і інші клінічні прояви інсульту. Це раптове різке головокружіння з нудотою і блювотою; порушення зору  чи  двоїння; сильний головний біль ( переважно при крововиливі);  раптова  втрата пам’яті на події останніх кількох годин ( синдром тотальної глобальної амнезії).

 

Що ж може стати причиною інсульту?

 

До основних хвороб, які спричиняють ГПМК відносять:

- Гіпертонічну хворобу.  Найчастіше інсульти виникають у «гіпертоніків», які легковажно ставляться до регулярного прийому гіпотензивних препаратів або не контролюють АТ. Але і  трапляються випадки, що про наявність у себе гіпертонії люди дізнаються, коли вже сталась судинна катастрофа ( переважно це люди молодого віку, у яких різкі підйоми тиску не проявлялись клінічною симптоматикою);

- Церебральний атеросклероз і порушення ліпідного обміну. Характерним є  високий рівень холестерину в крові, що  призводить до утворення атеросклеротичних бляшок в кровяному руслі . Останні  можуть значно звужувати просвіт судин або і утворювати тромби, з повним перекриттям судини.

 - Цукровий діабет. Він сприяє ранній появі  атеросклерозу, підвищенню в’язкості крові,  а також  розвитку «ламкості»  судинної стінки .

 - Мігрень. Може розвинутись інсульт у хворих, з частими мігренозними кризами (оскільки при    приступі  виникає виражений спазм судин ).

 

Також інсульт часто виникає при хворобах крові, ожирінні, хворобах серця ( зокрема при миготливій аритмії, вроджених вадах), васкулітах, онкопатологіях.

 

Слід виділити причини  інсульту, пов’язані з факторами життя. Це малорухомий спосіб життя ( гіподинамія), яка призводить до ожиріння і порушення  ліпідного обміну. Це паління   - на 8 % зростає можливість розвитку інсульту , якщо людина палить більше 10 цигарок в день. Це неправильне харчування, часті стреси, зловживання алкоголем і наркотичними середниками

 

З вищевказаного можна зробити висновки про те, що ж  є профілактикою інсульту. Для запобігання судинних катастроф потрібно обов’язково слідкувати за артеріальним тиском ( особливо особам зі спадковим фактором), частіше проходити медичні огляди з визначенням  холестерину , показників згортання крові, рівня глюкози. В харчовому раціоні потрібно значно обмежити  вживання тваринних жирів, солі, вуглеводів, смаженої і гострої їжі. За умови хорошого самопочуття – щодня потрібні піші прогулянки не менше 20-ти хвилин  швидким темпом ( або ж інші фізичні вправи чи навантаження).

 

З основних  медикаментозних препаратів для профілактики інсультів використовують: гіпотензивні препарати ( при наявності гіпертонії), статини ( для зниження рівня холестерину),  і препарати для розрідження крові і запобігання  тромбоутворення ( група аспіринів). 

 

Що ж потрібно робити, при  підозрі  на інсульт?

При появі будь-яких мінімальних ознак терміново викликати  ШД, і зазначити , що у хворого підозра на інсульт. Тим часом – пацієнта  обов’язково потрібно покласти в горизонтальне положення, заспокоїти його, налагодити надходження свіжого повітря ( відкрити вікно, розстібнути комірець). При можливості – виміряти АТ.

 

Потрібно усім запям’ятати «золоте правило» - чим швидше звернешся за медичною допомогою  - тим значно зростуть  шанси на одужання і зменшення неврологічного дефекту.

Якщо ж ви уже перенесли інсульт – не слід опускати руки. З можливостями сучасної реабілітації і відновної терапії  можна досягнути зменшення інвалідизації  і покращення якості життя.

 

Будьте здорові!

 

 

Лікар-невропатолог вищої категорії

 Луцької міської клінічної лікарні 

Романюк Галина Юріївна.