Хворобу краще попередити, чим лікувати.

Медицина сьогодні «швидкими кроками» йде уперед: ті захворювання, які ще десятки років тому вважалися смертельними – сьогодні вдало піддаються новим методам лікування; ті хвороби, з розряду інфекційних, які забирали сотні життів – сьогодні взагалі не реєструються; а діагнози, що викликали тремор усього тіла – нині піддаються лікуванню, як звичайна застуда. Але як і багато років тому, так і сьогодні імунізація вдало працює на профілактику важких інфекційних хвороб - таких як дифтерія, правець, кашлюк, кір, краснуха, епідемічний паротит, вірусний гепатит В, туберкульоз та гемофільна інфекція.

 

Актуальною інфекційною хворобою на даний час для нашого району є  кір. Почавши реєструватися у минулому році, хвороба продовжує нагадувати про себе й у 2018-ому. Перший випадок кору у поточному році був зареєстрований у с. Клепачів – захворіла доросла людина, щеплена проти кору. Виникає питання: «Чому захворіла імунізована особа?». Відповідь : «Жоден з виробників імунобіологічних препаратів не гарантує стовідсоткового захисту від інфекції, але усі ручаються за легке протікання хвороби у разі зараження, як і відбулося у нашому випадку – хвороба протікала легко». Крім того, причиною зараження міг послужити й той факт, що з дати крайнього щеплення проти кору у хворої пройшло більше десяти років.

 

У квітні цього року в районі зареєстрований спалах кору у с. Кадище – захворіли троє дітей, прибулих у село для тимчасового проживання   із Закарпатської області, де, зі слів батьків, діти перебували в контакті з хворими на кір. Симптоматика  кору у першого захворілого почала проявлятися ще у дорозі, у двох інших  - в перші дні перебування у с. Кадище. Діти щепленими проти кору не були.

 

Захворіла й не щеплена проти кору, через відмову батьків, дитина у с. Омельне, яка мала контакт з хворим  під час перебування на лікуванні в обласному медичному закладі.

 

Як у минулому році, так і у поточному, усі, без винятку,  випадки  кору поширення у районі не набули, незважаючи на те, що хворі мали широке коло контактних. Пояснення цьому одне - високий відсоток привитих проти кору серед контактних осіб.

 

Як згадувалося вище, існує специфічний захист і від кашлюку. Усі захворілі у поточному році на кашлюк діти проти цієї інфекції імунізованими не були, відсоток захворілих на кашлюк не імунізованих у минулому році також був високим – понад 85,0% або шестеро із семи хворих.

 

Щороку на туберкульоз органів дихання у районі захворює 1-2 дитини. Як показав аналіз крайніх десяти років, жоден випадок цього захворювання у щеплених не реєструвався.

 

Не оговтавшись від кору, Україна «зустрічає» нову інфекцію – дифтерію – у рази важчу в протіканні, та грізнішу через ускладнення, інфекційну хворобу. Більше десяти років тому, район уже потерпав від цього страшного збудника. Тоді від ускладнень дифтерії померла людина.

 

На даний час дещо налагодилося забезпечення лікувально-профілактичних закладів, які займаються імунізацією, вакцинами та анатоксинами. Ніколи не буде зайвим поцікавитися, адже не всі ми медики,  яке щеплення ще потребуєте Ви чи Ваша дитина, і коли його варто зробити.  Якщо є шанс, його завжди потрібно використати. У даному випадку ми маємо шанс попередити деякі  інфекційні хвороби - скористаймося ж цим і будьмо здоровими!

 

В. о. завідувача

Ківерцівського районного лабораторного

відділення Луцького міськміжрайонного відділу

ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України»

Ярослав Комариця