Ківерчани, дамо лебедям шанс на життя!

dscn2763.jpg

   Протягом останніх років на водоймах району жителі мають можливість спостерігати за білими лебедями. На власні очі можна переконатися: граціозні птахи, що шукають потаємні схованки в заростях очерету та рогози, на наших водоймах нині вже стали звичним явищем.

 

   Лебідь – цей цар пташиного світу – дедалі частіше тішить нас своєю присутністю то на якомусь ставкові, де його раніше ніколи не було, то на малих і великих озерах. А ще викликає мало не дитяче захоплення, коли бачиш, як у небі над тобою ширяють птахи вагою 10 – 13 і більше кілограмів. Сильна, приваблива, горда птиця.

    Уже третій рік підряд на водоймах, що знаходяться в районі гідропарку  м. Ківерці, повернулися особливі гості. Прилетіли несподівано і без попередження. Ще звечора на озерах купалися ворони та голуби, плавали звичні нам качки, а наступного ранку з’явилися вони – величні й горді, білосніжні лебеді – шипуни. Пройти байдуже біля них не вдасться. Мимоволі зупиняєшся, щоб насолодитися їхньою красою та поведінкою.

 

   Ці птахи притягують до себе неначе магнітом, як дорослих так і малих, а особливо закоханих. І не даремно,у більшості видів лебедів подружні пари утворюються на все життя, тому їх здавна вважають символами вірності, кохання та любові. Мешканці прилеглих будинків збираються біля водойм подивитися на цих рідкісних, дивовижних створінь природи. Ці величні птахи стали справжніми улюбленцями місцевої малечі. Майже щодня діти приходять сюди, щоб погодувати їх хлібом, зерном. Лебеді близько підпливають до берега та не соромляться смакувати ласощами. Спочатку птахи з осторогою ставилися до людей. Поступово пернаті стали звикати до опікунів. Здалеку побачивши дітей, почали влаштовувати змагання, хто перший підпливе й вхопить ласий шматок. Хліб, яким їх щедро частують місцеві жителі, – небажана їжа для лебедів, дріжджі негативно впливають на їхній шлунок. Підгодовувати птахів краще кукурудзою, насінням та вареними овочами. 

 

    Незабаром лебедина сім’я вибрала собі в заростях очерету зручне місце для гнізда і, схоже, вони очікують на поповнення. Лебідка сидить на звитому гнізді, яке лебеді разом декілька тижнів тому і збудували. Зносили з усього озера стебла осоки, рогозу, очерету. Навіть зараз, сидячи на гнізді, лебідка підкладає під себе стебла, а лебідь стягує до гнізда очерет, ламаючи його поруч. Інколи підпливає до берега, щоб похизуватись перед перехожими та отримати шматочки хліба.

 

Лебеді дуже дбайливі і турботливі батьки, але дочекатися потомства нашій парі за два роки поки що не вдалося. Невідомі люди знищують пташине гніздо: то було зруйноване разом з кладкою яєць, то згоріло, коли хтось підпалив очерет, добре, що птахам вдалося врятуватись. Такі вчинки байдужих людей вражають своєю жорстокістю, брутальністю і цинізмом. Дуже хочеться вірити, що цього року ніхто не порушить такого турботливого процесу висиджування і наша лебедина пара нарешті діждеться поповнення. Залишається побажати – хай береже доля родину білих лебедів від лихих людей. Лебеді дарують спокій, позитивні емоції та естетичну насолоду, тож поки вони в місті, користуймося й насолоджуймося цією безкоштовною птахотерапією.

 

Вихованці центру еколого – натуралістичної творчості просять не допустити зникнення з озер і ставків цих живих символів кохання та вірності, не брати на душу гріха знищення їхніх гнізд і місць проживання. Адже руйнування гнізд та знищення прибережної захисної смуги водойми – це біда не лише для лебедів, а й інших птахів і тварин.

 

Ісакова Тетяна, керівник гуртків районного екологічного центру 


dscn2786.jpgdscn2774.jpgdscn2769.jpgdscn2765.jpg