КІВЕРЦІВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ ІНФОРМУЄ: Пільги учасникам АТО

bez_nazvaniya.jpg

Право на грошове забезпечення:

 

Щорічна разова грошова допомога учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також жертвам нацистських переслідувань уряд передбачив у таких розмірах:

 

1) особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на час ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи — 3685 грн; II групи — 3265 грн; III групи — 2845 грн;

 

2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів (яким на час ув’язнення не виповнилося 18 років), гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, — 1265 грн; 3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 3685 грн; 4) членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, — 630 грн; 5) учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких насильно вивезли на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 525 грн.

 

 Щоб отримати допомогу, наприклад, демобілізованому учаснику бойових дій, який не є пенсіонером чи інвалідом війни, треба до 30 квітня подати у військовий комісаріат за місцем проживання заяву, реквізити розрахункового рахунку, на який буде перераховано кошти, а також копію посвідчення учасника бойових дій. Інвалідам і пенсіонерам заяву не треба подавати. Виплату грошової допомоги їм здійснять до 5 травня поточного року відділення поштового зв’язку за місцем проживання одержувачів або через установи уповноважених банків.  

 

Якщо ви не встигнете оформити всі документи до 5 травня 2018 року, то маєте право звернутися в районний орган соціального захисту населення за місцем реєстрації й отримати грошову допомогу до 30 вересня 2018 року.  Діючим військовослужбовцям, які мають статус учасника бойових дій, виплату здійснюють за місцем служби.

 

Монетизовані пільги на проїзд у громадському транспорті для пільговиків.

14 березня 2018 року Кабмін затвердив заміну пільг на проїзд грошовими компенсаціями. Це стосується всіх видів транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах. Тепер пільговики замість безкоштовного проїзду отримуватимуть гроші, якими й розплачуватимуться. Розмір грошових виплат визначатимуть шляхом множення середньої вартості проїзду в міському комунальному транспорті на кількість поїздок. Його затверджуватимуть обласні державні адміністрації. Проте спочатку має відбутися верифікація осіб, які отримуватимуть пільги: пільговики мають засвідчити, що справді мають право на відшкодування витрат на послуги. Фахівці зазначають, що запроваджувати монетизацію — це право, а не обов’язок для міської влади. Цим рішенням Кабмін офіційно надав право впроваджувати таку систему, адже в деяких містах вона діяла й до цього. Наприклад, у Луцьку ще минулого року таку монетизацію пільг було впроваджено для членів сімей загиблих.

 

Виплата грошей на піднайом житла для родин контрактників.

 Верховна Рада України 8 лютого 2018  року внесла зміни до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відтак у разі відсутності службового жилого приміщення військовослужбовці рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і не перебувають у шлюбі, розміщуються безплатно в спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини, а сімейні — у сімейних гуртожитках. Житлово-побутові умови в таких казармах повинні відповідати вимогам, які пред’являються до гуртожитків, що призначені для проживання одиноких громадян. У разі відсутності можливості розміщення зазначених військовослужбовців у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини та сімейних гуртожитках військова частина зобов’язана орендувати для військовослужбовців та членів їхніх сімей жиле приміщення або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) житлового приміщення. Цей закон набув чинності. Проте для організації порядку нарахування й виплати військовослужбовцям компенсації ще потрібно додатково внести низку змін у нормативно-правові акти. А для приведення їх у відповідність необхідний час. Кабінетові Міністрів України надано на це три місяці.

 

Оплата проїзду під час службового відрядження в разі використання електронного квитка на залізничний транспорт.

У разі використання електронного посадкового документа на проїзд залізничним транспортом підставою для відшкодування витрат на його придбання є роздрукований на паперовому носії посадковий документ. У разі повернення електронного посадкового документа на проїзд залізничним транспортом до звіту додають роздрукований на паперовому носії документ на повернення.

Перерахунок пенсій військовим пенсіонерам

 Виплата підвищених пенсій відбуватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року в таких розмірах:

з 1 січня 2018 року — 50% від суми підвищення (не менше ніж 1500 грн у середньому);

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — 75% (іще приблизно 750 грн у середньому);

 з 1 січня 2020 року — 100% (у середньому ще 750 грн до цієї суми).

Органи Пенсійного фонду на початку березня надали уповноваженим органам силових міністерств і відомств списки пенсіонерів для написання довідок про розміри грошового забезпечення. Загалом у ці списки включено 536 тис. пенсіонерів силових органів. Станом на 20 березня в органи Пенсійного фонду надійшло 89 тис. таких довідок. За наданими додатковими відомостями, підвищені пенсії вже виплачено 15,3 тис. пенсіонерів, із перерахунком починаючи з 1 січня 2018 року.

 

Право учасника бойових дій, які безпосередньо брали участь в АТО, не платять за правову допомогу у державного нотаріуса

 Цю категорію громадян звільнили від такої сплати. Зміни до Примірного положення про порядок надання державними нотаріусами додаткових послуг правового характеру, які не пов’язані із вчинюваними нотаріальними діями, а також послуг технічного характеру було внесено наказом Міністерства юстиції України від 10 серпня 2017 року  № 2565/5.

Рекомендації підготовлено на основі матеріалів інтернетного ресурсу «Життя після АТО (все для наших захисників)», «Народна армія».

 

ДОВІДКОВО:

У разі виникнення запитання правового характеру рекомендуємо звертатись до Ківерцівського бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Ківерці вул. Грушевського 23 (1 поверх) та отримати безоплатну правову допомогу.