Кому, де і як можна отримати безоплатну правову допомогу?

      У Волинській області відкрились 3 місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги — у містах Луцьку, Ковелі, Володимир- Волинському. Такі центри надають правову допомогу громадянам відповідно до своїх регіонів. 

Основна мета діяльності центрів — наблизити послугу безоплатної правової допомоги до кожної конкретної людини, насамперед соціально незахищених верст населення.

Центри надають допомоги насамперед таким категоріям населення:
1) особи, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового мінімуму;

2) для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, інваліди, які отримують пенсію в розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб;

3) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї. 
Більш вичерпний перелік зазначений в ст. 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу”. 

З січня 2013 року в Україні діє безоплатна вторинна правова допомога у кримінальних справах, яка в області надається Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

З першого липня 2015 року малозабезпечені люди та інші уразливі верстви населення можуть безкоштовно отримати послуги адвоката у цивільних та адміністративних справах через місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 

Надання безоплатної вторинної правової допомоги включає в себе наступні види правових послуг: 1) захист ; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на таку допомогу в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування; 3) складання документів процесуального характеру.

Разом із зверненням про надання безоплатної вторинної правової допомоги особа або законний представник особи повинні подати документи, що підтверджують належність особи або осіб, стосовно яких звертається законний представник, до однієї з вразливих категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу.
    Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни держав, з якими Україна уклала відповідні міжнародні договори про правову допомогу, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також іноземці та особи без громадянства відповідно до міжнародних договорів, учасником яких є Україна, якщо такі договори зобов'язують держав-учасниць надавати певним категоріям осіб безоплатну правову допомогу. 
    Перелік вказаних документів для кожної окремої категорії визначений Методичними рекомендаціями щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання БВПД, затверджених наказом Координаційного центру від 26.06.2015 № 160, (надалі — Методичні рекомендації).

Згідно п. 5 Методичних рекомендацій у разі відсутності довідки про отримання соціальної допомоги, зазначена довідка видається органами соціального населення та підтверджує, що особа перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення, а також те, що така особа отримує соціальну допомогу, як малозабезпечена особа та розмір такої допомоги, такими особами подаються: довідка про склад сім'ї; довідка про доходи кожного члена сім'ї за останні 6 місяців; довідка з центру зайнятості; довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи.

Уповноважена службова особа місцевого центру самостійно обчислює середньомісячний сукупний дохід сім'ї і особи, яка звернулась за наданням правової допомоги. 


Володимир-Волинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

Юрисдикція:
Володимир-Волинський район
м. Нововолинськ
Горохівський район
Іваничівський район
Локачинський район
Любомильський район
м. Володимир-Волинський
Шацький район

Адреса: 44702, Волинська обл., Володимир-Волинський район, м. Володимир-Волинський, вул.Устилузька19 тел.:38011,38016

Директор: Смолярчук Наталія Степанівна
 


Луцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

Юрисдикція:
Ківерцівський район
Луцький район
м. Луцьк
Рожищенський район
 Адреса: 43025, м. Луцьк, вул. Словацького, 7
е-mail: lutsk1.volyn@legalaid.gov.ua

Директор: Черьомуха Олена Василівна 


Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги 

Юрисдикція:
Камінь-Каширський район
Ковельський район
Любешівський район
Маневицький район
м. Ковель
Ратнівський район
Старовижівський район
Турійський район

Адреса: 45004, Волинська область, м. Ковель, вул.Степана Бандери, 5
Електронна адреса: kovel.volyn@legalaid.gov.ua

Директор: Ковальчук Василь Сергійович 

 

Ківерцівське районне

управління юстиції