Михайло Грушевський - творець Української держави

img_1696_kopirovat.jpg

У кожного роду є свої історичні постаті першої величини, яких не в змозі прикрити пил віків. До таких велетнів української культури, політичної думки і дій останніх двох століть, безперечно, належали Тарас Шевченко, Іван Франко, Михайло Грушевський. Ім’я Михайла Сергійовича Грушевського – це ім’я академіка Всеукраїнської Академії Наук, академіка Академії наук СРСР, колишнього голови Центральної Ради, славетного історика ХХ ст.

 

- Не раз українська земля ставала ареною для кривавих воєн. Тяжкі часи випали на початок ХХ століття. Війна, що розпочалася у 1914 році стала світовою і відчутно зачепила всю Україну. Перебуваючи у ворожих арміях, українці змушені були вбивати один одного, захищаючи при цьому чужі інтереси. Війна виснажила всіх її учасників. Почала розвалюватися Російська імперія. Скориставшись моментом, українські культурні і політичні діячі повели боротьбу за здійснення одвічної мрії народу України – створення незалежної держави. Саме Михайло Грушевський став її першим Президентом. 25 листопада 2017 року виповнюється 83 роки з дня смерті відомого історика. Ряд заходів заплановано у школах та книгозбірнях Ківерцівського району. Зокрема, в усіх навчальних закладах проведено тематичні уроки історії, у ЗОШ сіл Дідичі, Берестяне, Залісоччя виховні години "Видатні постаті українського державотворення", у Журавичівській ЗОШ розгорнуто екпозицію "Українська революція: головні події та постаті",- говорить заступник голови райдержадміністрації Яна Церкевич.

 

- Ківерцівська районна бібліотека для дорослих має у своєму фонді наукове і художнє надбання Михайла Грушевського, книжки, присвячені його життю і творчості, літературу, що характеризує часи, за яких жив, боровся і творив Великий син України. Відзначаючи  83-ю річницю з дня смерті  Михайла Грушевського, ми поділилися цими матеріалами зі своїми читачами. У книгозбірні розгорнуто виставку "В серцях і пам’яті народній", - розповідає директор централізованої бібліотечної системи Любов Михальчук.

 

Довідково

 

Своєю неймовірно великою творчою спадщиною та широтою культурних і наукових зацікавлень Михайло Грушевський здобув славу геніального вченого і відомого політичного діяча. М. Грушевський – автор найвизначнішої (в десяти томах із тринадцяти книжок) «Історії України-Руси», в якій зробив виклад української історії до середини гетьманування Івана Виговського. А замірювався учений написати повну історію і якби не терор 30-х років, то, напевне, цю роботу завершив. Окрім того, М. Грушевський залишив нащадкам шеститомну «Історію української літератури», де дослідив найдавнішу нашу літературну. Відредагував 112 томів «Записок наукового товариства ім. Т. Шевченка». Знаходив час писати чудові художні оповідання. Автор численних літературно-критичних статей і рецензій, ряду розвідок з етнографії, фольклору, соціології.

 

М.С.Грушевський увійшов до національного літопису як взірець державотворця й ученого. А ще як символ неперервності української державницької традиції та, без сумніву, найвизначніша постать у плеяді  непересічних особистостей доби Української Народної Республіки – демократичного державного утворення, ідейним наступником якого є сучасна Україна.

 

Михайло Сергійович Грушевський належить до числа гігантів світового рівня, яких завжди будуть пам’ятати та вшановувати нащадки. Проголошені ним ідеї та принципи національного державотворення, а саме соборності українських земель та суверенності Українського народу – «право самому порядкувати на власній землі» – є справедливими для всіх часів і народів. Особливо актуальними вони є для нинішнього покоління українців, якому випала доля відстоювати державний суверенітет України у боротьбі з російськими загарбниками.

 

Мудрість, самовідданість і незламність славних предків, вікові традиції боротьби за незалежність, суверенітет і соборність України – це той міцний фундамент, на якому наш народ і надалі будуватиме й розвиватиме свою державу.

 

 
Відділ з питань організаційної роботи,
внутрішньої та інформаційної політики РДА

 


img_1701_kopirovat.jpg