Начальник Служби у справах дітей прозвітувала про виконання Програм

img_3399.jpg

- На виконання Заходів Програми “Про хід виконання районної  Програми подолання дитячої безпритульності і бездоглядності на 2016 – 2020 роки та районної цільової соціальної Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2017-2021 роки, які фінансуються з районного бюджету" в 2017 році було виділено та використано в повному обсязі кошти на суму 180 000 грн., - прозвітувала на колегії РДА начальник служби у справах дітей  Наталія Скубій.

Запобігти і допомогти - саме над цим працює Служба у справах дітей. Щоб попередити шлях  дітей до бездоглядності, фахівцями постійно організовується робота з виявлення сімей та батьків, які неналежно виконують свої обов’язки. Проводимо упереджувальні заходи щодо збереження родини,  роз’яснюємо неповнолітнім законодавство, з метою попередження скоєння протиправних вчинків, що підпадають під дію кримінального та адміністративного законодавства.

- Практика роботи показує, що дитяча бездоглядність призводить не тільки до збільшення злочинів, але й до зростання інших загрозливих явищ таких як ВІЛ-інфекція, алкоголізм, тютюнова залежність серед підлітків та молоді, туберкульоз, інші інфекційні захворювання тощо, - стверджує Наталія Петрівна.

Для узгодження діяльності суб'єктів соціальної роботи в райдержадміністрації створений консультативно-дорадчий орган - Комісія з питань захисту прав дитини, підготовку документів на розгляд  якої, а також пропозиції, подання, проекти рішень, відповіді з питань, пов’язаних із захистом прав та інтересів дітей, забезпечує служба у справах дітей.

 Зокрема в 2017 році проведено 21 засідання комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації,  на яких було розглянуто та вирішено 188 питань, з них 61 - щодо надання дозволів на укладення договорів відчуження житла/майна, право власності/користування яким мають діти; 39 - по врегулюванню сімейних відносин між батьками (про позбавлення батьківських прав; про визначення місця проживання дитини; про участь у вихованні дитини тощо); 5 - про призначення/припинення опіки/піклування над дитиною; 38 - щодо неналежного виконання батьківських обов’язків, взяття на облік СЖО та під соціальний супровід; 15 - про влаштування дітей в ПЗ «Дитячий будинок «Дім затишку» (с. Дерно) та повернення їх на виховання батькам; 5 - про порушення прав дітей; 2 - про доцільність роз’єднання дітей; 1 - повідомлення райвідділу освіти стосовно грубого порушення поведінки учнем в школі; 7 - про придбання соціального житла;  11 - про затвердження індивідуальних планів соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинились у складних життєвих обставинах  та інші.

 За підсумками прийнятих рішень Службою підготовлено 27 розпоряджень голови райдержадміністрації, а також організовувалася робота щодо  забезпечення потреб дитини із залученням відповідних спеціалістів, подальша робота з батьками дітей  та  готувалися документи  до суду.

 Так, до суду направлено 11 справ про позбавлення батьківських прав та  3  позови про відібрання дітей без позбавлення батьків батьківських прав ( в 2017 році 14 позовних заяв, а саме: Олика – 3, Грем’яче – 2, Дерно- 1, Ківерці -1, Цумань – 1, Дідичі – 1, Жидичин – 1, Прилуцьке – 1, Тростянець – 1, Сокиричі – 1, Суськ – 1); проведено більше 200 профілактичних бесід з дітьми, які перебувають на обліку в службі, забезпечено представництво в інтересах дітей у 34 судових засіданнях  при розгляді справ щодо дітей та таких, що стосуються інтересів дітей (крім справ про позбавлення батьківських прав та усиновлення); обстежено умови дітей, які виховуються в 356 сім’ях (з них умови більше 200 дітей було обстежено вперше); надано допомогу для 36 дітей на суму 34 000 грн. Під особливим контролем перебуває 110 дітей (37 сімей), які знаходяться на профілактичному обліку в Службі та 109 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім’ях району.

 Крім того, райвідділом поліції, за клопотанням служби у справах дітей, в суді порушувалися справи адміністративного провадження (за ст. 184 ККУ) по відношенню до батьків, які неналежним чином виконують батьківські обов’язки (направлено 25 подань), а також проводилися спільні рейди, в тому числі і в вечірній час по місцях  масового відпочинку молоді (проведено 31 рейд, в ході яких виявлено 49 дітей: з них 11 – тимчасово влаштовано в притулок для дітей, 22 - в ПЗ “Дитячий будинок”, с.Дерно, 5 дітей - до закладів охорони здоров’я).

 Спільно з районним відділом освіти проводилися перевірки з організації виховної роботи в ЗОШ району, в тому числі щодо попередження правопорушень і злочинів серед учнів та  забезпечення контролю за відвідуванням занять в 13 навчальних закладах, а саме: ЗОШ І-ІІІ ст с. Холоневичі, Тростянець, Озеро, Городище, Сильне, ЗОШ № 4 м. Ківерці, с. Дідичі та ЗОШ І-ІІ ст.с. Сокиричі, Завітне, Бодячів, Пальче Хорлупи, с. Омельне, за результатами яких були підготовлені відповідні довідки.

 В ході роботи організовувалися  профілактичні заходи з учнями, увагу яких було звернуто на недопущення реєстрації в так званих «групах смерті» (“Сині кити”, “Тихий дім” тощо), які негативно впливають на свідомість та, в кінцевому результаті, спонукають до самогубства, читалися лекції на правову тематику для учнів середніх та  старших класів,  а також проводилася індивідуальна робота та бесіди з дітьми, які стоять на внутрішкільному обліку та в групі ризику тощо.

 Спільно з КЗ “Ківерцівське районне територіальне медичне об’єднання”, КЗ “Ківерцівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» було організовано медичні обстеження 21 дитини, а у разі потреби і їх лікування, які направлялися в 2017 році до обласного будинку дитини чи ПЗ “Дитячий будинок “Дім затишку”, с.Дерно.

Служба організовувала роботу і стосовно захисту прав дітей загиблих учасників АТО (5 дітей), троє з яких перебувають на обліку у Службі, як такі що опинилися у складних життєвих обставинах, а також вимушених переселенців (67) та дітей  демобілізованих військовослужбовців (96) та дітей, які постраждали внаслідок жорстокого поводження (в 2016 році - 2 повідомлення, в 2017 році - 9). Відносно 5 дітей було вчинено фізичне насилля (побиття) зі сторони сторонніх дорослих людей, 1 - в сім’ї з боку матері, а також були випадки психологічного тиску на дітей в сім’ї. 

Значним досягненням у районі є функціонування ПО “Дитячий будинок “Дім затишку”, с. Дерно,  куди тимчасово влаштовуються   діти, що опинилися у складних життєвих обставинах, таким чином даючи батькам шанс на виправлення та створення належних умов для дітей. Утримання в закладі дітей здійснюється за благодійні кошти.  На даний час в дитячому будинку перебуває 29 дітей з 9 сімей.

 Тобто, одним з основних напрямків  діяльності Служби є робота щодо збереження біологічної сім’ї, родини для кожної дитини, а її ефективність, в першу чергу, залежить від скоординованої роботи усіх суб’єктів взаємодії, та полягає у своєчасному виявленні проблемної сім’ї та  організації профілактичної роботи з батьками.

Однак не завжди превентивні заходи мають тривалий позитивний результат, з сім’єю доводиться працювати не один рік.

Сім’ї, в яких батьки неналежно виконують свої батьківські обов’язки, зловживають алкоголем, ведуть аморальний спосіб життя тощо, в першу чергу перебувають на контролі виконавчих комітетів місцевих рад, тому саме завдяки активній роботі та небайдужому ставленні до проблем найвразливішої категорії населення – дітей зі сторони окремих сільських та  селищних голів, а також їх соціальних працівників, неодноразово вдалось запобігти трагедії.

 Варто також відмітити плідну співпрацю служби у справах дітей райдержадміністрації з сільськими, селищними радами, оскільки належно організована головами цих місцевих рад робота з сім’ями та небайдужість до проблем дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, дала змогу захистити права дітей на належні умови виховання, проживання та навчання.

Однак в більшості випадків голови виконкомів не хочуть брати на себе відповідальність за прийняття важливих рішень, які стосуються захисту прав дітей, ігноруючи той факт, що відповідно до чинного законодавства виконавчі комітети міської, сільських та селищних рад є місцевими органами опіки і піклування, на які покладені відповідні функції. Так, наприклад, на сьогоднішній день жодною місцевою радою не було підготовлено та не подано до суду позовної заяви про позбавлення батьків батьківських прав чи відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав. Цю роботу завжди робила та продовжує робити служба у справах дітей.

 Найбільше, на що можна розраховувати від місцевих рад при вирішенні зазначених питань, це надання пакету відповідних документів на сім’ю, які міститимуть повну, об’єктивну, грамотно викладену інформацію про ту чи іншу ситуацію, а також  на послідовність дій та підтримку служби в судових засіданнях. Адже неодноразово траплялись випадки, коли голови виконкомів, які попередньо оббивали пороги Служби з проханням вжити негайних мір до окремих батьків (далеко не всі надають письмову інформацію), однак коли справа доходила до суду, то або подавали недостовірну інформацію, або не з’являлися по декілька разів на судові засідання або в ході розгляду справи пропонували дати батькам останній шанс, хоча, як видно з практики, батьки після цього так і не стають на шлях виправлення.

 Варто також звернути увагу на те, що за всю практику роботи служби у справах дітей не надходило жодного повідомлення про неналежне виконання батьками своїх обов’язків від керівників дошкільних навчальних закладів. Саме ці посадові особи стають чи не першими свідками неблагополуччя сімей та неналежного догляду за дітьми, оскільки окремі вихованці приходять в заклад недоглянутими, голодними, з ознаками таких хвороб як педикульоз, короста тощо. В непоодиноких випадках такі діти навіть не знають назв елементарних продуктів, не вміють їсти рідкі страви, оскільки вдома вживають лише одну картоплю.

Все це унеможливлює роботу відповідних суб’єктів взаємодії (ССД РДА, РЦСССДМ, відділу освіти, районного відділу поліції) в частині раннього виявлення сімей, в яких батьки пиячать, ведуть аморальний спосіб життя, не займаються вихованням дітей, та вжиття до них превентивних заходів з метою збереження біологічної сім’ї та недопущення в подальшому бездоглядності дітей та позбавлення батьків батьківських прав, тобто соціального сирітства.

Оскільки проблема дитячого сирітства має загальнодержавне значення, а діти зазначеної категорії є найбільш незахищеними,  тому держава, як головний гарант, проявляє турботу щодо захисту їх житлових та майнових прав, включно до 23 років. Саме з такою метою Службою було розроблено районну цільову соціальну Програму забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа на 2017 – 2021 роки (рішення Ківерцівської районної ради від 26.12.2016 року № 11/14).

На службу у справах дітей покладено функції щодо захисту житлових прав дітей, а на виконання вимог  п. 61 Постанови № 866 - ведення обліку нерухомого майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 Так, станом на 01.01.2018 року на первинному обліку перебуває 157 статусних дітей, і лише 6 з них мають право власності на житло. 142 дітей зареєстровані в житлі опікунів/піклувальників або своїх бабусь/дідусів чи й прадідів, право власності після смерті яких досі не переоформлено (як правило, внаслідок спору між родичами, байдужості або з інших причин) та мають право користування, однак часто таке житло перебуває в аварійному стані або від нього залишається лише поштова адреса.

 Саме тому Службою систематично проводиться аналіз потреб забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб по роках та за місцем походження, залежно від того, коли дитина закінчить навчальний заклад, коли повернеться з ПС, ДБСТ, і чи взагалі має бажання повертатися на проживання за місцем свого походження (в деяких ОМС відсутні такі діти, в той же час як в інших їх значна кількість). В результаті проведеної роботи готуються відповідні листи на органи місцевого самоврядування, з метою передбачення ними коштів на придбання соціального житла, листи до законних представників статусних дітей щодо надання необхідних документів для взяття на квартирний облік, а за необхідності - внесення змін до Програм тощо. Так, на даний час проаналізовано потребу в соціальному житлі до 2026 року для 31 статусної дитини та особи з їх числа (Сокиричівська, Дернівська, Покащівська, Озерська, Дідичівська сільські ради, Жидичинська ОТГ), у 9 з них  взагалі відсутнє будь-яке житло, внаслідок ведення батьками неналежного способу життя. Звичайно, показники можуть змінюватися (усиновлення, одруження, продовження навчання тощо).

Крім того, саме до Служби, як до останньої інстанції, звертаються за допомогою особи з числа статусних дітей, які перебувають на квартирному обліку, при виникненні несприятливих обставин проживання на одній житловій площі з батьками, які ведуть асоціальний та аморальний спосіб життя та унеможливлюють спільне ведення господарства, тому, в окремих випадках, і виникає необхідність у терміновому забезпеченні соціальним житлом.

Таким чином, постає обґрунтована потреба у створенні фонду соціального житла в органах місцевого самоврядування, при формуванні якого Службою у справах дітей РДА надається всебічна допомога, як у отриманні документів для взяття на облік статусних дітей, так і пошуку благоустроєного житла, яке перебуватиме на балансі відповідного органу місцевого самоврядування.

 В 2017 року, за кошти в сумі 750 000 грн,  придбане соціальне житло Цуманською ОТГ для особи з числа дітей, позбавлених батьківського піклування Мельник Л., дітям - сиротам  Костичевим та двом особам з числа дітей, позбавлених батьківського піклування Люфтам.

 В 2018 році планується придбання соціального житла Ківерцівською міською радою для особи з числа дітей, позбавлених батьківського піклування Лучинського П. та Сокиричівською сільською радою для статусних дітей та осіб з їх числа Пшикових - Ремети.

Сай РДА