Олег Алєксєєв: Строкова служба - обов’язок кожного громадянина України!

img_3143.jpg

Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави, забезпечення особовим складом ЗСУ, інших, утворених відповідно до законів України, військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Складовою частиною військового обов’язку є строкова служба в армії. На актуальні питання, що стосуються військової служби в ЗСУ, відповідає  районний військовий комісар Олег Віталійович Алексєєв.

 

- Хто підлягає призову до ЗСУ та інших військових формувань в 2019 році?

 

Згідно пункту 1 статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, визнані придатними до строкової служби і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від проходження служби, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Разом з тим молоді люди 18-27 років вправі пройти службу в Збройних Силах України на добровільній основі (за контрактом).

 

- Який термін служби в ЗСУ та інших військових формуваннях?

 

Згідно зі ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

-18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти;

-12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

- Які терміни проведення призову на строкову службу в 2019 році?

 

Як і раніше, в 2019 році в Україні буде проведено дві призовні кампанії  — весняна та осіння. Терміни проведення призовної кампанії на строкову військову службу визначаються щорічно Указом Президента України. Так, на 2019 рік встановлено такі дати:

- з 1 квітня по 31 травня 2019 року — весняний призов до ЗСУ, інших військових формувань;

- з 1 жовтня по 30 листопада — осінній призов до ЗСУ, інших військових формувань.

 

- Що робити, якщо принесли повістку?

 

Згідно пункту 8 статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову:

 - призовники, яким надійшла повістка районного військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці;

   

У разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України.

 

Призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік.

 

При цьому наголошуємо, що  в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. А оголошення у засобах масової інформації є одним із видів оповіщення призовників про початок призову на строкову військову службу.

 

Згідно пункту 11 статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються:

 

-перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;

-смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.

 

- Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в  ЗСУ та інших військових формуваннях?

 

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»  правом на відстрочку (але тільки за умови подання відповідних підтверджуючих документів до військового комісаріату) користуються:

 

- чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;

- студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій;

- призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї;

- священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

 

Повний перелік підстав відстрочки від призову на строкову військову службу містить ст.17 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу».

 

Згідно ст. 18 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

- визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;

- досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);

- які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах;

- виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого і другого контрактів;

- яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу;

- засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання;

- призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.

 

Особам призовного віку, якщо вони мають підстави для відстрочки або взагалі не підлягають призову, необхідно особисто і вчасно з’явитися до військкомату і надати відповідні підтверджуючі документи.

 

- Яка відповідальність за ухилення від призову до ЗСУ та інших військових формувань?

 

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. Як адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються штрафні санкції, передбачені КУпАП.

 

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.

 

- Які соціальні гарантії мають військовослужбовці строкової служби?

 

Хотілося б наголосити, що при призові громадянам виплачується грошова допомога у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що передбачено статтею 21 Закону, а порядок виплати визначено постановою КМУ від 12.08.2015 №587 “Про затвердження Порядку виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу”).

 

Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи.

 

Відпустка військовослужбовцям строкової служби (за весь період проходження військової служби) надається тривалістю 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, але не раніш як через 3 місяці проходження ними строкової військової служби.

 

За ними, як і за мобілізованими та контрактниками, зберігається робоче місце та середній заробіток.

 

Військовослужбовці строкової військової служби перебувають на повному державному утриманні. Вони розміщуються в казармах (на кораблях) згідно із Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, забезпечуються щоденним триразовим гарячим харчування та військовою формою одягу (літньою та зимовою) згідно встановленим норм.

 

З 1 січня зросла зарплата у військовослужбовців. Наприклад, мінімальна зарплата контрактника складатиме понад 10 тисяч гривень, відповідно зросли посадові оклади осіб рядового та офіцерського складу. Також слід зазначити, що з 2019 року всім військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом, виплачується щомісячна допомога за піднайом житла. В середньому це виходить 2-3 тисячі гривень додатково до зарплати.

 

При звільненні військовослужбовцям строкової військової служби виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів залежно від військового звання і посади.

 

Хотілося б ще раз наголосити на тому, що незабаром розпочнеться весняний призов 2019 року. Всі призовники строкової служби будуть направлені у військові частини та звільняються від проходження служби в АТО і будуть проходити службу за постійним місцем дислокації військових частин. Закликаю призовників не ухилятися від призову. З’явитися до військкомату, пройти медичне обстеження і гідно виконати військовий обов’язок перед державою. Адже захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців.