ПРАЦІВНИКИ "ЦУМАНСЬКОЇ ПУЩІ" ЗДІЙСНИЛИ ЕКСПЕДИЦІЮ НА ЧОРТОВЕ БОЛОТО

19060151_2305707216320371_5989825961445638096_n.jpg

В рамках співпраці з WWF в Україні (Всесвітній фонд природи), 10-11 червня 2017 року, відбувся волонтерський виїзд-експедиція “Пошук вікових дубів та орхідей” в Ківерцівському НПП “Цуманська пуща”. Цього разу досліджували Чортове болото з прилеглими лісами та територію ландшафтного заказника загальнодержавного значення “Кормин”. В заході взяли участь 23 особи, серед яких були працівники національного парку, волонтери WWF, журналісти, краєзнавці та науковці з різних куточків України (Луцьк, Львів, Харків, Київ, Рівне та ін).

Метою виїзду був пошук, облік, фотофіксація та електронне картографування вікових дерев та різних видів флори та фауни, занесених до Червоної книги України. Це третій приїзд волонтерів WWF до парку “Цуманська пуща”.

В перший день учасники досліджували південно-східну частину Чортового болота. Паралельно відбувалось обстеження Радзивіллівського каналу орнітологом та ботаніками за допомогою байдарок. Болото виявилось справжньою смугою перешкод для дослідників. Територія значно заболочена, важкопрохідна, пересування ускладнене через високі купини та боброві проходи глибиною до 1 м. Болото переважно заросле густим непрохідним чагарником, пересічене меліоративними каналами. Також обстежили стиглі та перестійні насадження вільхи чорної на західному краю болота. Найбільша зафіксована нами вікова вільха мала обхват стовбуру 244 см.

Ввечері у таборі використали метод акустичної провокації сови сірої – за допомогою динаміка відтворили звукозапис територіального крику самця. Привабили цим сову сіру, яка відгукувалась та літала в сутінках над табором.

Другого дня обстежили лісові масиви між річкою Кормин і Чортовим болотом та західну частину болотного масиву. Нашу увагу привернув незвичайний різкий запах – це гриб з цілющими властивостями, природній онкопротектор, гриб веселка, який учасники спробували на смак.

В процесі виїзду зустрічали типових представників фауни: вужа звичайного, крота звичайного, стадо козулі європейської, численні сліди життєдіяльності бобрів, кабанів та інших тварин.

На болоті виявлено представників флори з Червоної книги України: численні локації реліктової берези низької – рідкісної рослини післяльодовикового періоду; спорадично розміщені представники зозулинцевих: пальчатокорінники травневий та м’ясо-червоний; формації латаття сніжно-білого на водній поверхні каналу. В лісових масивах виявлено ендеміки: коручку темно-червону, любку дволисту та зеленоквіткову, плаун річний, лілію лісову. Окрім того, спостерігали угрупування занесені до Зеленої книги України, а саме, соснові ліси зеленомохові та чорницеві.

З орнітофауни спостерігали та чули: лелеку чорного, який ширяв над болотом (що може свідчити про присутність гнізда неподалік), журавлів сірих, баранця звичайного, двох осоїдів, яструба великого, зозулю звичайну, сову сіру, вівчарика-ковалика, вівчарика жовтобрового, плиску білу. Крім того, нашими орнітологами була зафіксована золотомушка жовточуба, яке є регіонально рідкісним видом. Було виявлено гніздо журавля сірого серед купин на болоті.

Також оглянули "Тунель кохання", замок князів Чорторийських в Клевані, природне джерело в с. Грем’яче.

Висловлюємо щиру подяку всім учасникам виїзду, особливо керівникам волонтерів WWF в Україні – Андрію Плизі та Тетяні Карпюк!

Організаторами заходу були працівники відділу еколого-освітньої та рекреаційної роботи, відділу науково-дослідної роботи КНПП “Цуманська пуща”: Савчук Павло, Штокало Степан, Нечипорук Максим, Рудік Максим, Грицюк Юлія, Кукшин Олександр.

Особливу вдячність висловлюємо працівникам відділу державної охорони ПЗФ парку: Громику Володимиру, Піддубному Петру та Шкілю Сергію, які всебічно долучилися до організації заходу.

Про Чортове болото детальніше https://www.facebook.com/pg/npptsuman/photos/…

Якщо Вам цікаво взяти участь у подібних заходах, реєструйтесь на нашій сторінці “Волонтери Цуманської пущі” https://www.facebook.com/groups/1714069895545252/?fref=ts , заповнивши анкету. На цій сторінці Ви можете прочитати про допомогу для природоохоронної роботи парку.

Сайт WWF в Украіні http://wwf.panda.org/uk/
Група "Волонтери WWF"
https://www.facebook.com/groups/914868895274789/
Волонтерські заходи WWF в Україні http://wwf.panda.org/uk/you_can_help/volunteers/actions/

Фото Сергія Палько, Павла Савчука, Олександра Кукшина, Тетяни Карпюк, Нечипорука Максима