Про діяльність ОУН і УПА на території Ківерцівщини говорили у краєзнавчому музеї

img_4079.jpg

     14 грудня у Ківерцівському районному краєзнавчому музеї відбувся круглий стіл «Діяльність ОУН і УПА на території Ківерцівщини», приурочений до 75-ї  річниці створення Української повстанської армії та проголошення  Волинською обласною радою 2017 р. на Волині  Роком Української повстанської армії.

     З привітальним словом виступили представники влади: В. Хмілевський – голова Ківерцівської районної ради, Ю. Таранчук – перший заступник голови Ківерцівської райдержадміністрації. Від імені народного депутата України Ірини Констанкевич, і як організатор заходу виступила кандидат історичних наук, помічник-консультант Лариса Понєдєльник. До організації заходу активно долучилась Волинська крайова організація Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка на чолі з головою організації, доктором історичних наук, професором  Л. Стрільчук.

  У роботі круглого столу взяли участь науковці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Оксана Каліщук, Валентина Петрович, Олексій Колісник, голова Дернівської сільської ради, герой Майдану О. Гуч та інші. Модератором дискусійного столу був професор СНУ імені Лесі Українки, керівник редакційно-видавничої групи «Науковий центр історичних студій Волині» Микола Кучерепа. 

     Основна увага під час виступів доповідачів приділялась проблемам дослідження діяльності ОУН і УПА на території Ківерцівщини. Зокрема, виступаючі піднімали важливі теми «ОУН і УПА в українсько-польському конфлікті і провокації енкаведистів» (М. Кучерепа), «Організація, структура і діяльність органів безпеки ОУН на території сучасної Волинської області в 1932–1937 роках: Ківерцівщина» (Л. Понєдєльник), «УПА в історичній пам’яті українців»(О. Каліщук), «Діяльність ланок УПА на теренах Ківерцівщини» (М. Подзюбанчук) і інші.

Заслужений вчитель України, лауреат обласної мистецької премії імені Агатангела Кримського та премії імені Бориса Грінченка Всеукраїнського товариства «Просвіта», кавалер ордену Княгині Ольги третього ступеня О. Ковальчук намагалась привернути  увагу присутніх до злободенної проблеми сьогодення: Чому замовчується подвижництво УПА в наші дні?

    Усі учасники круглого столу були єдині у своїх висновках – ми повинні розкривати маловідомі сторінки нашої історії, досліджувати їх і шукати шляхи донесення їх до кожного українця. Зокрема, було вирішено залучити до спільного вивчення діяльності  ОУН і УПА на території району школярів, учителів, студентську молодь, краєзнавців, і підготувати проведення наукової конференції, яка була б присвячена проблемам національно-визвольного руху Волині і Ківерцівщини. Чудовим і змістовним подарунком для місцевого музею і майбутньої роботи стало 2-х томне видання науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Волинська область», яке М. Кучерепа вручив директору музею С. Войчику.

     Несподіванкою для усіх стали зворушливі рядки поезії справжнього патріота України, борця за її незалежність з юного віку, Віталія Таранчука у виконанні Г. Слатініної. Лише через багато років, попри батьківську скромність і заборону, Ю. Таранчук все таки вирішив винести  на загальний присуд вірші свого батька. З затамуванням подиху слухали героїчну поезію… Сльози сивочолого сина і вдячність за батьківське щире слово викликали повагу у всіх присутніх і не залишили нікого байдужим. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять про усіх загиблих, тих, хто ціною власного життя виборював нам свободу та гідне майбутнє.

     А на завершення ініціатори проведення круглого столу – заступник голови районної ради А. Пушкін та радник голови А. Король підвели підсумки круглого столу та подякували усім за роботу. 

 

Лариса Понедєльнік,

помічник народного депутата України Ірини Констанкевич


ks7.jpg