Проблемні питання реформи вторинної ланки надання медичної допомоги в районі розглянуто на засіданні "круглого столу"

20190924_121153_sredniy.jpg

З метою обговорення шляхів подальшого реформування вторинної ланки районної медицини, її фінансування, 24 вересня 2019 року з ініціативи генерального директора КП «Ківерцівське РТМО» Михайла Слижука зібрано нараду - круглий стіл, участь в якій взяли перший заступник голови РДА Юліан Таранчук, голова районної ради Олександр Гурський, керуюча справами райради Ольга Ярощук, міський голова Володимир Жгутов, представники ОТГ та Ківерцівського РТМО.

 

 Обговорення даного питання було досить тривалим та активним.

 

Перший етап реформ пройшов у закладах первинної медичної допомоги і на сьогодні є вже певні позитивні результати запроваджених реформ.

 

Медичні заклади первинної допомоги, які підписали договір із НСЗУ, перейшли на нову систему фінансування: держава не утримує заклад, а оплачує медичні послуги, надані цим закладом конкретному пацієнту. Лікарі медичного закладу первинної допомоги укладають декларації з пацієнтами, а НСЗУ оплачує послуги згідно з тарифом. Кошти перераховуються безпосередньо на рахунок медичного закладу, відкритий у будь-якому банку країни. Так реалізується принцип «гроші йдуть за пацієнтом». Пацієнт отримує гарантований та оплачуваний державою пакет медичних послуг та лікарських засобів, визначений наказом МОЗ від 19.03.18 р. № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги».

 

 В результаті проведеної реформи та за новою системою фінансування переважна більшість закладів первинної ланки медицини  вже отримують більше коштів, ніж за субвенцією. Завдяки збільшеному фінансуванню заклад може гарантувати гідну оплату праці медперсоналу, повне устаткування кожної лікарської практики за табелем оснащення, має змогу, приймаючи рішення самостійно, зробити ремонт приміщень, оновити матеріально-технічну базу, тобто зробити все, що потрібно для надання якісних медичних послуг, щоб і надалі отримувати гідне фінансуванні від партнерства з НСЗУ.

 

Наступним етапом є повномасштабна реформа вторинної ланки надання медичної допомоги, яка розпочнеться в 2020-му році, але підготовка до неї уже стартувала в цьому році.

 

- Щоб підписати договір з НСЗУ та приєднатись до реформи, медичні заклади повинні виконати одну вимогу — змінити свій юридичний статус і перетворитись з комунального закладу на комунальне некомерційне підприємство. А щоб укласти договір з Національною службою здоров'я, потрібно ще запровадити систему «Електронна охорона здоров'я», - поінформував присутніх Михайло Васильович.

 У Ківерцівському районі  за рішенням районної ради, на базі Ківерцівської ЦРЛ створено Комунальне некомерційне підприємство «Ківерцівське РТМО», тож головна відмінність між комунальним закладом і комунальним некомерційним підприємством полягає саме у фінансуванні. Минулого року було реорганізовано первинну ланку медицини у комунальне некомерційне підприємство «Ківерцівське РЦПМСД».

 

У травні цього року створено КП «Ківерцівське РТМО», яке з 1 січня 2020 року вступає у фазу реформування вторинної ланки медицини, матиме більше  прав і користуватиметься законом про здійснення підприємницької діяльності. Втім слід зазначити, що вся медична допомога, гарантована державою в межах фінансування, залишається безкоштовною, але лікарня матиме право заробляти гроші, укладаючи угоди про надання медичних послуг з органами місцевого  самоврядуванням та громадами.

 

- Виходячи з реалій сьогодення  для подальшої діяльності вкрай необхідно виділення коштів для належного комп’ютерного оснащення Ківерцівського РТМО та подальшого функціонування підприємства. Також, зважаючи на те, що районна лікарня обслуговує жителів ОТГ, а новостворені об’єднані громади не виділяють на це фінансування, склалась ситуація, що в РТМО не вистачає коштів не тільки на медикаменти, харчування хворих, але й на заробітну плату лікарям та медперсоналу, - зазначила заступник генерального директора РТМО Наталія Круцько. - КП «Ківерцівське РТМО» наразі фінансується за рахунок медичної субвенції з державного бюджету, надалі  з 1 січня 2020 року передбачається підписання договору з НСЗУ. Для виконання умов переходу закладу в комунальне некомерційне підприємство та підписання договору з НСЗУ необхідно комп’ютеризувати робочі місця лікарів ЦРЛ для роботи в єдиній електронній системі охорони здоров’я (eHealth), що є безумовною вимогою Постанови КМУ № 391 від 28.03.2018 р. Незабезпечення закладу коштами  на зазначені цілі не дасть можливості підписати договір з НСЗУ,  в результаті чого заклад може не отримувати фінансування з державного бюджету, що може призвести і до закриття лікарні. Для не допущення виникнення такої ситуації  адміністрація Ківерцівського РТМО звертається  з проханням до голів ОТГ  віднестись до цього питання з розумінням, знайти можливість та виділити додаткові кошти для комп’ютеризації робочих місць лікарів для роботи в єдиній електронній системі охорони здоров’я та фінансового забезпечення діяльності закладу до кінця 2019 року.

 

- Виходячи з реальних можливостей фінансуються лікарні в інших районах. Приємно, що на високому рівні надання медичних послуг в Ковелі, у Луцьку. У нас, нажаль, районний бюджет таких коштів не має. У районну комунальну власність передано приміщення інфекційної лікарні та стоматполіклініки. Якщо ми виставляємо ці об’єкти на продаж, то отримані кошти зможемо направити на первинну і вторинну ланки медицини району, - зауважив голова райради Олександр Гурський.

 

- Ківерцівський район доволі не простий так, як у ньому утворилось чотири об’єднаних територіальних громад і сьогодні ми маємо крім районного бюджету ще чотири бюджети ОТГ, тому  і фінансування цих заходів має лягти рівномірно на усі бюджети органів самоврядування району. Питання фінансування даного закладу нам потрібно вирішувати спільно, прошу всіх голів підійти з розумінням до вирішення цього питання, а Михайлу Васильовичу підготувати дане питання для розгляду на профільних комісіях та розгляду його на сесіях. Особисто відвідати сесії, дати відповіді на питання депутатів, - підсумував перший заступник голови РДА Юліан Таранчук.

 

Завершуючи нараду Михайло Слижук подякував усім присутнім за розуміння та підтримку.

 


20190924_121224_sredniy.jpg20190924_121204_sredniy_1.jpg20190924_121235_sredniy.jpg