Що треба знати про ієрсиніози

a-3109.jpg

Весняний період року особливий тим, що в їжу використовуються овочі і фрукти минулорічного врожаю, а також ранні, привозні, або вирощені в місцевих господарствах. Вони можуть стати причиною виникнення таких захворювань як ієрсініози.

 

         Псевдотуберкульоз та кишковий ієрсініоз відносяться до зооантропонозних інфекцій, що викликаються бактеріями ієрсініями. Псевдотуберкульоз ще називають «хворобою холодильника». Підйоми цього захворювання припадають на зимово-весняні місяці. Особливістю ієрсиній є стійкість до низьких температур, при яких вони здатні довго виживати та розмножуватись на об’єктах довкілля. Сприятливою для них є температура  +2  +8 0С  - умови побутових холодильників, овочесховищ, складів.Ці мікроби стійкі до заморожування, здатні довго існувати в грунті та воді.

 

         Перебіг псевдотуберкульозу може маскуватися під інші хвороби. Супроводжується нудотою, болями в животі, розладами кишківника, підйомом температури. Також можуть виникати ознаки застуди: нежить, біль у горлі, кашель. Вражаються печінка, нирки, суглоби, розвивається жовтяниця очей та шкіри, може з’являтися висипання. Встановити діагноз може тільки лікар-інфекціоніст. Для лікування застосовуються антимікробні препарати.

 

         Джерелами ієрсіній  є гризуни – миші та пацюки, які при відсутності заходів по дератизації заселяють овочесховища, склади, підвали, теплиці, поля. Вони забруднюють своїми екскрементами продукти харчування, грунт, воду. Крім того джерелом інфекції можуть бути і велика рогата худоба та свині. Збудники потрапляють в грунт при використанні гною для підживлення рослин.

 

         Факторами передачі псевдотуберкульозу можуть бути овочі, коренеплоди, фрукти, вода колодязів та відкритих водойм. В першу чергу це салати із сирих овочів – капусти, моркви, цибулі, листових овочів.

 

         Зважаючи на це нормативними документами в організованих колективах заборонено готувати салати із минулорічної сирої капусти та моркви.

 

         Крім збудники можуть передаватись через  молочні продукти, що вживаються в їжу без термічної обробки. Причиною захорювання можуть стати цукор, печиво, сир, що зберігаються на складі з порушенням вимог – без пакування.

 

     Щоб запобігти виникненню псевдотуберкульозу пропонуємо Вам скористатися порадами епідеміологів.

 

    Правильно зберігати овочі в складських приміщеннях. До закладання овочів на збереження провести прибирання, побілку, при необхідності дезінфекцію приміщень.

 

Систематично проводити знищення гризунів.

Дотримуватись вимог при транспортуванні, зберіганні та реалізації харчових продуктів.

 

Зелень, фрукти, овочі, ягоди обов´язково треба ретельно мити під проточною водою та ошпарювати окропом. Картоплю, моркву, буряк спочатку треба промити від  землі, потім вирізати зіпсовані місця і лише після цього  очищати від шкірки. Вже очищені овочі також слід промити під краном. Особлива увага свіжій капусті.  З неї  необхідно знімати зіпсовані листки  і  промити качан  під проточною водою. Салати  готуйте перед подачею на стіл,  не потрібно  зберігати в холодильнику кілька діб.  Сире молоко необхідно кип´ятити 3-5 хвилин, а в холодильнику зберігати в в закритому посуді. Те ж саме і з м´ясом, т зберігайте його окремо від інших продуктів.

 

  Кожен продукт повинен мати своє місце, лише йому відведене. Тримати сир і ковбасу на одній полиці з брудними овочами – вірний шлях  підхопити  кишкову  інфекцію. Не забудьте вимити  і просушити овочі, фрукти, зелень перед тим, як покласти до холодильника.

 

 Дотримання цих порад допоможе Вам захистити себе крім псевдотуберкульозу також і від кишкових інфекцій, лептоспірозу, гельмінтозів.

 

 

З повагою,

начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства  Ківерцівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області       

Пахальчук А.Й.