Що треба знати про воші

fotografiji-voshej-u.jpg

В одній із соціальних мереж натрапила на обговорення питання поширеності педикульозу серед дітей навчальних закладів. Пропоную поради щодо виявлення вошей та їх знищення.

 

     Педикульоз це паразитування вошей на людині. Воші передаються тільки  від людини до людини. Значна кількість людей вважає, що наявність вошей  свідчить про неохайність і тому говорити про це незручно. Але питання враженості педикульозом актуальне. Не існує вікових обмежень для враженості вошами.

 

    Воші паразитують  на людині вже багато століть. Крім дискомфорту , який виникає при наявності вошей, вони  ще  можуть  переносити небезпечні інфекційні хвороби.

 

    Нагадаю, що є три види комах -   головна воша паразитує на волоссі голови, бороді, вусах. Платтяні воші живуть в складках одягу, білизні. Лобкові воші вражають волосистий покрив лобка пахвинні зони, брови, вії; у мужчин на грудях і животі.

 

    Воші – комахи дрібних розмірів, дуже швидко пересувається, але не стрибають і не літають. Вони харчуються кров'ю людини. Самки вошей відкладають яйця (гниди), приклеюючи їх при коренях волосинок . Через 7-10 днів з них вилуплюються нові воші.

 

  Симптоми - людина відчуває сильний свербіж, розчісує місця укусів. Наявні дрібні біло – сірі частинки , які не струшуються, а міцно прикріплені до волосинок.

 

    Педикульоз можна отримати в будь – якому місці , де є тісний контакт людини з людиною. Це найчастіше відбувається в громадському транспорті, дитячому садочку, школі, спортивній секції,  басейні, театрі. Навіть в черзі на прийом до лікаря, якщо правильно не вирішене питання правильного зберігання верхнього одягу для пацієнтів. Більша  заразність спостерігається в сезон носіння верхнього теплого одягу.  Наявність хутра на одязі сприяє кращому поширенню.

 

       Особливо вразливими є діти, так вони тісно контактують між собою під час ігор, навчального процесу. Сплять близько один до одного на подушках, обмінюються гребінцями, резинками, головними уборами.

 

       Описаний в медичній літературі педикульоз  у вихованців танцювальної студії, які при концертних виступах часто міняли сценічні костюми та театральні перуки.

 

      Щоб вчасно виявити воші  потрібно в сім'ї, особливо  де є діти, завести обов'язкове правило – один раз на сім днів ретельно оглядати голову дитини. Така процедура не завадить і дорослим .Огляд проводити починаючи з потилиці, прочісуючи   волосся пасмо за пасмом. Шукаємо живі воші та наявність гнид.

 

      Особливо ретельно огляд потрібно зробити, не чекаючи семи днів, коли члени сім'ї  подорожували поїздом, були на тривалій екскурсії, туристичному поході, в  таборі та санаторії, змаганнях.

 

     Крім того, щоб уникнути вошей у кожного члена сім'ї має бути особистий гребінець, щітка, рушник для тіла. Дівчаткам краще заплітати довге волосся в коси або хвостики. Поясніть дитині, що не можна користуватися чужими гребінцями, щітками; брати чужі головні убори, прикраси для волосся, інший одяг.

 

     Коли виявили воші.

 

   Необхідно звернутись до лікувально- профілактичного закладу за консультацією . Використовувати для лікування засоби, що порадить лікар, чітко дотримуючись інструкції.

 

   В аптечній мережі  міста Ківерці наявні декілька засобів для знищення вошей.

 

    Коли в одного з членів сім'ї виявлені воші, необхідно оглянути всіх, хто разом проживає. Якщо виявлено ще у когось, обробку проводять всім одночасно в один день. В той же самий день необхідно прийняти душ,  змінити натільну білизну , постіль, одяг. Все випрати. Після висушування   прогладити. Ті речі, що не можна прати просушити гарячим феном. Очистити гребінці, та щітки для волосся, вимити.

  Повторну обробку інсектицидними засобами провести  через 7 днів.

 

  Важливий момент – щоб ліквідувати педикульоз недостатньо знищити воші . Потрібно вибрати гниди. Для цього ( якщо до дезінсекційного препарату  не додається бальзам чи пом'якшувач) необхідно після обробки провести ополіскування  5-10% розчином столового оцту. Гниди будуть краще відставати від волосинок. Далі вичесати  спеціальним дрібним гребінцем,  вибрати руками.

 

   Як варіант для хлопців знищення вошей, стрижка машинкою.

 

   В дитячих садочках, школах профілактичні огляди на педикульоз проводить медичний працівник один раз на місяць. У разі відсутності в штаті медичного працівника, огляди проводяться вихователем.

 

Начальник відділу державного нагляду

за дотримання санітарного законодавства

Ківерцівського районного управління

ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області      

 Пахальчук А.Й.