Школа інженера з охорони праці: Перевірка знань з електробезпеки

Для організації процесу атестації теоретичних знань і практичних навичок співробітників, що залучені до виконання робіт в електроустановках, адміністрація підприємства повинна затвердити календарні графіки та завчасно ознайомити співробітників зі строками та періодичністю проходження атестації.

 

Класифікація перевірок знань з електробезпеки

 

В залежності від характеру та строків атестації вона поділяється на такі типи:

- первинна перевірка (атестація), яка в обов’язковому порядку має бути проведена для осіб, які приходять на роботу вперше, а також для осіб, які не проходили перевірку протягом останніх трьох років;

- періодична перевірка (атестація). Призначена для спеціалістів з охорони праці та осіб, відповідальних за перевірку устаткування. Вказані категорії осіб повинні проходити перевірку кожні три роки.Робітники, які на постійній основі працюють з електричним обладнанням, а також керівники робіт проходять регулярну перевірку частіше – один раз на рік;

- позачергова перевірка (атестація). Є необхідною для ознайомлення співробітників з новими умовами та обставинами праці, такими як впровадження нових законодавчих вимог, виникнення нещасних випадків, вимога державних органів тощо. Окрім того, позачергова атестація призначається співробітнику, який повертається до роботи після більш як 6-ти місячної перерви.

 

Організація перевірки знань з електробезпеки

 

Уповноваженими органами за перевірку знань керівників, їхніх заступників та спеціалістів з охорони праці є спеціально створені комісії територіальних підрозділів Держенергонагляду. Для перевірки знань з електробезпеки електротехнічного персоналу за місцем роботи директор своїм розпорядженням створює комісію, що складається, щонайменше, з п'яти осіб. Для того, щоб стати членом комісії особа повинна мати необхідну категорію з електробезпеки та підтвердити свої знання в сертифікованому органі. Крім того, можна перевірити кваліфікацію певних членів комісії на місці, за умови, що голова і та інші два члени комісії пройшли перевірку знань в органах Держенергонагляду. Кандидат, який бажає бути обраним головою комісії, повинен мати категорію IV, якщо в компанії немає електроустановок напругою понад 1000 В, і групу V, якщо такі є. Зазвичай, головою комісії обирають особу, відповідальну за контроль електрогосподарства в компанії. Безпосередньо під час перевірки знань співробітників повинно бути присутні не менше трьох членів комісії, у тому числі голова або заступник голови комісії. За результатами успішного завершення атестації знань співробітнику присвоюють відповідну категорію з електробезпеки і видають йому посвідчення встановленої форми. Результати атестації завіряються всіма членами комісії і підлягають реєстрації в журналі обліку навчальної практики.

 

 

Завідувач сектору виробничого травматизму

 та медичної реабілітації                                                              Л.Кудренко

Ківерцівського відділення УВД ФСС