Тут сплять навічно воїни-солдати...

Ківерцівське село Скреготівка стало першим, яке звільнили на Волині від фашистських окупантів у 1944 році. В історичній паралелі сучасності сприймаєш подвиг кавалеристів особливим щемом. Понад 120 бійців 29-го Гвардійського Кавалерійського полку попали у засідку і поклали своє життя на алтар Перемоги.  Живими з ескадрону залишилося 4 тяжко поранених бійця. Вшанувати полеглих визволителів 28 жовтня до священного місця поховання прийшли місцеві жителі, представники влади району, ветерани, депутат обласної ради П.С. Олешко, вихованці Школи козацького гарту отамана Олександра Середюка.

Грем’яченський сільський голова Наталія Мельник подякувала усім, хто долучився до пошанування визволителів краю. Голова районної державної адміністрації Анатолій Сопросюк, заступник голови районної ради Ігор Космина, депутат обласної ради Петро Олешко, голова районної ветеранської організації Степан Дзвонко у своїх виступах зосередили увагу на самопожертві кавалеристів та бійців, які нині беруть участь в АТО і є героями сьогодення.

 Краєзнавець, журналіст Валентин Люпа, безпосередній організатор пошукових робіт, зазначив, що саме на боці німецьких фашистів були і російські військові, які і тримали оборону у Цуманських лісах та відзначалися особливою жорстокістю. Радянська історія замовчувала таку правду.

Ветерани поділилися спогадами про трагічні події зими далекого 1944 року. Учениця ЗОШ с. Грем»яче Аня Чередько розповіла про пошукову роботу школярів під керівництвом учителя історії Оксани Арендарчук, створення музейної кімнати, збір спогадів про історичні події і співпрацю з учасником бойових дій Петром Махлаковим, який безпосередньо визволяв село у роки ВВв.  Голова Цуманської селищної ради Олександр Кобилан і ветерани селища теж долучилися до урочистих зборів..

Своє бойове мистецтво показали вихованці молодіжної громадської організації “Школа козацького гарту” керівник Олександр Середюк. Учасники художньої самодіяльності підготували тематичні виступи. Смачний козацький куліш з пампушками по завершенню козацького дійства запропонували усім учасникам заходу.

Інна Тетюрко