У РДА відбулася зустріч з представниками ромської громади.

sam_3459.jpg

Засідання «круглого столу» з координації дій відповідних територіальних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування для  вирішення проблемних питань щодо осіб ромської національності району відбулося у Ківерцівській районній державній адміністрації. У пленарній залі зібралися представники РДА, районної ради, ЦЗН, сільські, селищні голови та Волинської обласної громадської організації циган «Терне Рома».

 

Мета зустрічі — обговорити проблемні питання щодо належного виховання дітей ромів, здобуття ними середньої освіти, вирішення проблем з сім»ями без постійного місця проживання, асоціальної поведінки цих громадян, вирішенню питань офіційного працевлаштування та ін..

 

Голова райдержадміністрації Валерій Ткачук зазначив, що держава  надає ряд соціальних пільг та допомог,  як малозабезпеченим, особам ромської національності. Але аналізуючи ситуацію, яка складається у більшості рад, констатуємо факт, що лише одиниці ромських родин дають дітям середню освіту, самі працюють, тримають господарство. У більшості роми  не працюють, але у магазинах купують і харчуються найкращим. Жінки з дітьми реєструються як матері-одиначки, щоб отримувати державні допомоги.  Відношення до молоді, яка хоче розвивати свої творчі здібності, наприклад, брати участь у шкільних заходах – неоднозначне. Багато нарікань на хуліганські розбірки і крадіжки.

 

Заступник голови громадської організації циган «Терне Рома» Степан Чужук  у більшості погоджувався зі сказаним. Степан Михайлович розповів також  про діяльність організації, співпрацю з органами влади та місцевого самоврядування. Він зазначив, що чотири хлопця ромської національності проходять контрактну службу у ЗСУ (не з Ківерцівського району). Дійсно є проблем багато, інтеграція в суспільство вимагає дотримання багатьох правил, які суперечать способу життя циган.

 

«За соціальними виплатами на таксі…» Начальник управління соціального захисту населення Валентина Розум підкреслила, що як відомо, на стимулювання народжуваності спрямовані чималі кошти державних, соціальних виплат на дитину. Циганки народжують, починаючи з 12—13 років, реєструють безбатченків.  Хоча, у більшості, живуть повними сім»ями і є багатодітні. Держава піклується про малозабезпечених ромів, а що від того має – тільки проблеми.  «Коли приходять цигани до управління, то не рідко своєю поведінкою, криками, прокльонами паралізують всю роботу працівників. Є випадки, що ми змушені звертатися і до правоохоронних органів. «Давай, швидше приймай, бо таксі жде…», - як казала одна представниця ромів, - взагалі обурює», - говорить Валентина Андріївна. "Повинна бути елементарна повага. Проблеми є і ми маємо йти на зустріч один одному."- наголошує очільниця управління.

 

«У нас освіта безкоштовна, але чи поспішають цигани віддавати своїх дітей в школи? За вражаючою статистикою, близько 75% українських циган віком до 30 років є неписьменними. І у нас є факти коли діти шкільного віку  постійно прогулюють навчання. Ми будемо звертатися до управління соціального захисту про призупинення соцвиплат на дітей, які не відвідують школи.»- зауважив начальник відділу Служби у справах дітей Микола Супоровський.

 

Присутні обговорили всі проблемні питання та запропонували шляхи вирішення. Крім того, наголосили, що споживацька філософія «дай» поступово буде мінімізуватися на державному рівні. Брати з держави і не платити податків, не працювати – філософія споживацька, повинна припинятися.

 

Інна Тетюрко

 

 

 

 

 


sam_3460.jpg