В пріоритеті - профілактика кору!!!

20180828173514.jpg

Згідно офіційних даних  МОЗ України, у 2018 році від ускладнень кору в Україні померло 16 людей, а у 2019 році вже зареєстровано 6 летальних випадків із них 2 серед дітей.

 

У січні 2019 року в районі зареєстрований 31 випадок кору. Це більше ніж за половину минулого року. Інтенсивний показник захворюваності - 75,0 випадків на 100 тисяч населення, перевищив середньообласний та середньодержавний показники. 

 

Сьогодні коровою інфекцією уражені 13 населених пунктів району, 3 дитячі організовані колективи. Зафіксовано 2 спалахи – один у побуті в               с. Пальче, ще один - в Омельненському ДНЗ, де захворіло троє дітей.

 

Майже 75,0% хворих на момент захворювання були або не імунізованими проти кору, або не отримали достатньої кількості щеплень згідно віку,  або з дати останнього щеплення у них пройшло більше 10-ти років.

 

«Дитяча» інфекція все частіше почала уражати дорослих - майже у співвідношенні 1:1.

 

Опираючись на дані ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України», розміщені на офіційному сайті установи, констатую, що у 2019 році в області уже  захворіло 7 медичних працівників, 9 освітян, понад 20 працівників сфери обслуговування (продавці, водії, тощо).  Ці хворі відносяться до групи професійного ризику щодо захворювання на кір. Саме до медичних працівників,  працівників освітніх закладів та немедичних працівників закладів охорони здоров’я, представників силових структур (МВС, СБУ, Національна поліція України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України, Державна служба охорони), а також студентів навчальних закладів (без обмеження віку),  хочу звернутися в першу чергу:  «Якщо Ви не хворіли на кір, і протягом цього та минулого років Вам не проводили щеплення проти цієї інфекції, то  обов’язково зверніться у лікувально-профілактичний заклад по місцю Вашого проживання, роботи, навчання тощо і отримайте щеплення проти кору, адже потурбувавшись  про своє здоров’я в такий спосіб,  Ви частково убезпечите від зараження коровою інфекцією своїх рідних, колег, одногрупників тощо».

 

У зв’язку з тривалим періодом недостатнього забезпечення лікувально-профілактичних закладів імунобіологічними препаратами, активною анти-агітацією до проведення щеплень у засобах масової інформації та в міру інших причин сьогодні в Україні, області, у тому числі й нашому районі втрачений колективний імунітет до інфекційних хвороб, керованих засобами імунопрофілактики – такий необхідний для осіб з протипоказаннями до профілактичних щеплень, а їх в нашому районі, лише серед дитячого населення,  -  понад 70. Тому також  закликаю до імунізації проти кору членів сімей, де проживають люди з протипоказаннями до проведення щеплень. Лише задумайтеся: «Якщо для них такою небезпечною є вакцинація, то яким же буде наслідок у разі зараження самою інфекційною хворобою?».

 

Дорослі у віці до 30-ти років, які перебували  в контакті з хворим на кір, але не хворіли кором та на момент контакту не мали в анамнезі двох щеплень проти даної інфекції, підлягають одноразовій вакцинації КПК. Для контактних з хворим на кір дітям засіб профілактики обирає індивідуально у кожному випадку лікар.

 

Ще раз хочу нагадати, що згідно календаря, діючого  в Україні, щепленням проти кору, епідемічного паротиту та краснухи у плановому порядку підлягають діти  у віці 12-ти місяців та 6-ти років. Якщо по якійсь причині Ваша дитина не  була вакцинована проти згаданих вище хвороб, у зазначеному віці, то  щеплення їй можна розпочинати у будь-якому віці до досягнення нею 17-ти років 11-ти місяців 29-ти днів, з мінімальним інтервалом між обома – не менше 1-го місяця. 

 

Слід зазначити, що усі лікувально-профілактичні заклади які займаються імунопрофілактикою у Ківерцівському районі, а саме амбулаторії загальної практики сімейної медицини у м. Ківерці, селищах Цумань, Олика, селах Дерно, Грем’яче, Липне, Холоневичі, Журавичі, Жидичин, Тростянець в достатній кількості забезпечені якісною вакциною КПК, зробивши щеплення якою можна захиститися відразу від трьох інфекцій: кору, краснухи та епідемічного паротиту.

 

Висвітлюючи тему «Кір» не можу не звернутися до симптоматики хвороби. Зазвичай, захворювання розпочинається як звичайна застуда: хворого турбують висока температура тіла, сухий кашель, нежить, кон’юнктивіт, і єдиним симптомом, який не супроводжує ГРІ, при корі є світлобоязнь. Висипання, коли вже на 90,0 відсотків можна запідозрити кір, з’являються, як правило, лише  на 3-5 добу захворювання. Тому закликаю усіх, при симптоматиці ГРІ, грипу, а тим більше якщо у Вас, Вашої дитини був контакт з хворим на кір, не розповсюджуйте інфекцію відправляючи дитину у школу, ДНЗ тощо;  й самі, будучи хворими не йдіть на роботу; а забезпечте виклик медичного працівника додому.

 

Пам’ятаймо,   епідемічне благополуччя району, області, країни частково залежить і від нашої з Вами свідомості.

 

Заступник

головного лікаря з медичного обслуговування

КП «Ківерцівський РЦПМСД»

Олена Левасюк