Веломандрівка стежками Цуманської пущі

18765650_2296039713953788_2570022274067343861_n.jpg

27-28 травня в рамках відзначення Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища відбувся дводенний велосипедний екопохід, організований працівниками Ківерцівського національного природного парку "Цуманська пуща".

Цьогорічна тема Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища - "Єднання людей і природи - в місті і селі, від полюсів до екватора" (детальніше читайте за посиланням http://www.menr.gov.ua/…/2698-vsesvitnii-den-okhorony-navko… )

Під час веломандрівки було відвідано цікаві місця природи, історико-культурні пам’ятки та об’єкти природно-заповідного фонду. Подорож пролягала як територією національного парку, так і суміжними територіями в історичних межах Цуманської пущі.

Захід зібрав 11 учасників з Луцька, Львова, Ківерців та смт Колки. Організаторами та провідниками-гідами велоподорожі були працівники відділу еколого-освітньої та рекреаційної роботи парку "Цуманська пуща" : Нечипорук Максим, Савчук Павло, Рудік Максим.

Повний маршрут: м. Луцьк – м. Ківерці – с. Озеро – с. Гайове – урочище Добра - урочище Софіївка (Трохимбрід) – с. Городище – с. Сильне – урочище Богуславка – с. Берестяне – урочище Березина – урочище Брак – Чортове болото (урочище Звіринець) – урочище Рудка – с. Скреготівка – с. Грем’яче – водосховище на річці Путилівка (Мочулки) – с. Руда-Красна – зал. станція "Ветеранів"
Протяжність 118 км (2 дні)

Нижче викладено більш детальний звіт.

ЗВІТ.
День перший.

Маршрут першого дня: м. Луцьк – урочище Богуславка. Протяжність 56 км.
Після старту в Луцьку рушили через Ківерці до озера в с. Озеро. Об’їхали навколо мальовничого плеса. В науковій літературі вказується, що озеро природного походження гли-биною до 12 м, багате на рибу, місце періодичного перебування лебедів - шипунів. Унікальне тим, що в нього не впадає та не витікає жодної річки. Місцеві ж мешканці подейкують, що водойма поглиблена штучно.

Наступними зупинками були с. Гайове (Пшебраже) та урочище Добра – місця, пов’язані з трагічними подіями україно-польського протистояння часів Другої світової війни.

Далі рушили лісовою дорогою до урочища Софіївка. Подекуди дорога була сильно заболоченою, довелося знімати взуття та проводити велосипеди через підтоплені місця.

Упродовж маршруту зустрічали чимало вікових сосен і дубів, та інших цікавих представників флори. На шляху нам траплялось багато слідів диких тварин, а також декілька бобрових загат.

Наступна зупинка була в історично відомому урочищі Софіївка. Це місце, де існувало єврейське містечко-штетль Трохимбрід , трагічно знищене гітлерівцями у 1942 році (детальніше читайте тут https://www.facebook.com/pg/npptsuman/photos/… ).

Оглянувши пам’ятник загиблим мешканцям Трохимброду, рушили до с. Городище. Надзвичайно цікавим об’єктом у цьому селі є три дуби-велетні, ботанічна пам’ятка природи місцевого значення "Городищенські дуби". Могутні дерева ростуть на залишках давньослов’янського валу (пам’ятки археології ХІ ст.), який захищав старовинне городище. Дуби віком близько 600-800 років, діаметрами 1,7 м, 1,6 м, 2,1 м, висотою 30-35 м та обхватом стовбурів 6,4 м, 5,4 м і 7,0 м відповідно. Детальніше за посиланням https://www.facebook.com/pg/npptsuman/photos/…

Далі маршрут пролягав через с. Сильне до урочища Богуславка. Сонце вже було доволі низько, а останні 3 кілометри виявились надто важкопрохідними не лише для велосипедів, але і для пішоходів. Закинута лісова дорога петляла посеред заболочених ділянок лісу та перетворилась у справжню смугу перешкод посеред густих чагарників та повалених дерев. Врешті-решт, втомлені, проте задоволені пригодами, ми зупинились на ночівлю поблизу місця колишньої станції - "Богуславка". Саме там в першій половині ХХ ст. пролягала одна з численних вузькоколійних доріг Цуманської пущі, яка вела до урочища Лопатень.

День другий. 
Маршрут: урочище Богуславка – зал. станція "Ветеранів". Протяжність 62 км.
Зранку проїхались по урочищу Богуславка. Оглянули вікові дуби, поховання часів Першої світової війни, залишки склозаводу-гути князів Радзивилів. На ставках спостерігали за птахами. Детальніше про урочище Богуславка читайте тут https://www.facebook.com/pg/npptsuman/photos/…

Згодом через село Берестяни доїхали до урочища Березина, щоб вшанувати пам’ять бійців УПА, які загинули у цій місцевості, в бою із загонами НКВС.

Друга половина дня пролягала територією заповідного урочища місцевого значення "Цуманська пуща". Наступною зупинкою був місток через річку Кормин неподалік урочища Брак (територія ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин"). На заплавних луках спостерігали за польотом червонокнижного лелеки чорного, також серед духмяного різнотрав’я відмітили біля двох десятків зозулинцевих (орхідей): пальчатокорінника травневого та пальчатокорінника м’ясочервоного (обидва види занесені в Червону книгу України).

Цікава зупинка була на території заказника "Чортове болото", який на даний час входить до складу заповідного урочища "Цуманська пуща".

Далі тривалий переїзд по лісовій гравійці, колись теж вузькоколійній дорозі, через Цуманську пущу до урочища Рудка. Далі через села Скреготівка, Грем’яче, Яківці до водосховища на річці Путилівка, де спостерігали за численими водоплавними птахами, що гніздяться на цій водоймі. Дана водойма чудове місце для спостереження за птахами.

Завершили похід на станції "Ветеранів", до якої доїхали через с. Руда-Красна.

Трек веломандрівки можна подивитись за посиланням:https://www.google.com/maps/d/edit…

 

ФОТОАЛЬБОМ