Заходи щодо уникнення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь засобами захисту рослин

depositphotos_5610293-stock-photo-honey-bee.jpg

Відповідно до Закону України «Про бджільництво» № 1492-14, Закону України «Про захист рослин» № 180-14. Закону України «Про ветеринарну медицину» 2498-12, Порядку реєстрації пасік, затвердженому Наказом Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000р. № 184/82 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 737/4958, «Інструкцією щодо попередження та  ліквідації хвороб і отруєння бджіл», яка затверджена наказом головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 року №9 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 12.02.2001 року за №131/5322., з метою обліку пасік та уникнення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь засобами захисту рослин.

 

1.Фізичним та юридичним особам які займаються бджільництвом на території району:

- забезпечити розміщення пасік на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно до ветеринарно-санітарних правил;

- пройти реєстрацію пасік за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи у місцевих державних адміністраціях або у сільських, селищних, міських рад у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики;

- з метою обліку пасік, запобігання захворювань бджіл та додержання ветеринарно-санітарних норм і правил в галузі бджільництва звернутися в ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області управління ветеринарної медицини для здійснення лікувально-профілактичних заходів та отримання на кожну пасіку ветеринарно-санітарного паспорта.

- при отриманні повідомлення від організацій про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

- при зміні  назви  чи  адреси  пасіки  її  власник  повинен проінформувати  про  це  районне  (міське) управління ветеринарної  медицини протягом 10 днів.

2. Фізичним та юридичним особам які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин:

- застосовувати засоби захисту рослин на сільськогосподарських культурах які є не токсичними для бджіл.

- не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

- дотримуватись діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь.

- обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами,  проводити у фазу бутонізації до цвітіння.

- обробки нектароносів проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечірні (18-22) години, в денний час, в  похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

3. Сільським, селищним та міським головам:

- провести, відповідно до чинних вимог, реєстрацію всіх існуючих на підконтрольних територіях пасік відповідно до Порядку реєстрації пасік, затвердженому Наказом Міністерства аграрної політики України від 20 вересня 2000р. № 184/82 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 737/4958.

- при зверненні пасічника з офіційною заявою про отруєння бджіл забезпечити створення комісії для обстеження пасіки та поля, обробленого засобами захисту рослин з відбором зразків для проведення досліджень. В склад комісії повинні увійти: ветеринарний інспектор, фітосанітарний інспектор, пасічник, представники райдержадміністрації по питаннях АПК, сільської, селищної чи міської ради.

4. Комісії (представникам комісії), при зверненні про отруєння бджіл забезпечити:

- обстеження всіх бджолиних сімей пасіки, відбір зразків підмору бджіл із складанням відповідного акту, оформлення висновку про повну чи часткову втрату бджіл;

- огляд поля, яке оброблялось засобами захисту рослин, з відбором зразків рослин та оформленням відповідного акту.

5. Проведення аналізу рослин, підмору бджіл, тощо здійснювати за рахунок заявника або за рахунок місцевих бюджетів.

 

Держпродспоживслужба