Засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації

image-0-02-05-baeaa483977c16563ceab53d955ace2d0a60f0d43db28cbcf3f250c81fd67c84-v.jpg
Під головуванням першого заступника голови районної державної  адміністрації Юліана Таранчука 26 червня відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при райдержадміністрації, де слухалось питання  «Про епізоотичну ситуацію щодо африканської чуми серед диких свиней в РО «УТМР» Замлинського лісництва Любомльського району та посилення заходів з недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на території району».
 

 Заступник начальника, начальника відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Ківерцівського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Михайло Ковальчук доповів, що  16 червня 2018року в мисливських угіддях РО «УТМР» Замлинського лісництва Любомльського району біля с. Бережці виявлено три трупи диких кабанів. Того ж дня спеціалістами ветеринарної медицини Любомльського району від трупів диких кабанів відібрано патологічний матеріал (трубчасту кістку) та направлено у ДУ «Волинську регіональну державну лабораторію ДПСС України». 17.06.2018 року пат. матеріал доставлено в Львівську регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини. Відповідно до експертного висновку від 17.06.2018 року № 000715п.м./18 встановлено діагноз – африканська чума свиней. Спеціалістами ветеринарної медицини Любомльського району проводяться подвірні обстеження свинопоголів’я в населених пунктах  трьох кілометрової зони навколо мисливських угідь РО «УТМР» Замлинського лісництва. Користувачами мисливських угідь проводяться обстеження їх території на предмет виявлення хворих та загиблих тварин.   

       

 Епізоотична ситуація щодо африканської чуми свиней залишається дуже складною. Починаючи з 2012 року в Україні зареєстровано 382 випадків АЧС (279 - домашні, 90 - дикі, 13 - інфікованих об’єктів).

 

З початку 2018 року в Україні зареєстровано 71 випадків АЧС (37 - домашні, 28 – дикі, 6 – інфіковані об’єкти).

 

Карантин продовжує діяти у 23 неблагополучних пунктах по АЧС в 13 областях України (Рівненській (1), Закарпатській (1), Чернівецькій (1), Донецькій (4), Дніпропетровській (1), Тернопільській (2), Полтавській (1), Київській (2), Одеській (6), Черкаській (1), Вінницькій (1), Запорізькій (1) та  Волинській (1).

 

 А тому, актуальними залишаються проблеми дієвого контролю за  перевезенням тваринницької продукції, дотримання на підприємствах по вирощуванню свиней «закритого» режиму роботи, неорганізованою торгівлею продуктами харчування в невстановлених місцях, також проведення депопуляції кабанів в дикій фауні.

 

На даний час Ківерцівський  район благополучний щодо африканської чуми свиней; службою ветеринарної медицини району проводиться роз’яснювальна робота серед населення щодо запобігання занесення АЧС в господарствах всіх форм власності, а також щеплення всього наявного поголів’я свиней від КЧС.

 

В районі нараховується 5 користувачів мисливських угідь. Протягом   2018 року відстрілено 12 диких кабанів, від яких відібрано біоматеріал для дослідження на африканську чуму свиней. Результати дослідження - від’ємні.

 

В районному  управлінні Держпродспоживслужби сформовані мобільні групи з метою реалізації заходів, спрямованих на ліквідацію та недопущення поширення епізоотій.

 

 В минулому році в Ківерцівському районі проведено практичні тренінги-навчання з профілактики та  недопущення занесення збудника АЧС із залученням представників зацікавлених служб, завідувачами дільничними установами ветеринарної медицини району та відповідальних за хід ідентифікації в районі. 12.06.2018 року за участю представників  Європейського банку реконструкції та розвитку і продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) на базі Луцького району проведено семінар – навчання на тему «Про запобігання розповсюдження африканської чуми свиней».

 

За підсумками засідання комісія прийняла рішення:

1.  Начальнику Ківерцівського районного управління  Головного управління  Дерпродспоживслужби у Волинській області Плодніку П.Б..

1.1. Забезпечити проведення широкої роз’яснювальної роботи серед населення та власників тварин про небезпеку африканської чуми свиней та заходи біозахисту приватних господарств громадян та підприємств, діяльність яких пов’язана з обігом свиней.

1.2. Забезпечити участь, під час відстрілу диких кабанів, спеціалістів ветеринарної медицини для проведення ветеринарно - санітарної експертизи та відбору біоматеріалу.

 1.3.Забезпечити дієвий ветеринарно-санітарний контроль за дотриманням суб’єктами господарювання, діяльність яких пов’язана з утриманням, забоєм та переробкою тварин та продукції з них,  незалежно від форм власності та підпорядкування вимог ветеринарно-санітарного законодавства, зокрема щодо “закритого режиму” роботи, в разі неможливості вживати вичерпних заходів для припинення їх діяльності.

1.4. Посилити державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд за виробництвом, переробкою та переміщенням сировини і продукції тваринного походження.

 2.Начальнику Ківерцівської РДЛВМ   Тимофіюку Д.А.

2.1. Забезпечити імунізацію проти КЧС всього наявного поголів’я свиней в господарствах всіх форм власності (обов’язкова ревакцинація).

2.2. Забезпечити проведення моніторингу на африканську чуму свиней в дикій фауні.

2.3. Забезпечити висвітлення в регіональних засобах масової інформації питань щодо небезпеки виникнення АЧС та вжиття обов’язкових заходів з профілактики.

3.Завідуючим установами ветеринарної медицини.

3.1. Провести обстеження господарств всіх форм власності по розведенню та вирощуванню свиней для визначення  епізоотичного стану.

3.2. Провести роз’яснювальну роботу серед населення  щодо небезпеки виникнення АЧС та вжиття обов’язкових заходів з профілактики.

4.Ківерцівській районній організації Українського товариства мисливців та рибалок, ДП «МГ Звірівське», директорам Ківерцівського та Цуманського ДЛГ, ТОВ «Майдан Мисливський», ГО «ТМР «Легіон»,ГО ТзОВ «Горинь»

4.1. У випадку виявлення в мисливських угіддях загиблих чи хворих тварин негайно повідомляти державну службу ветеринарної медицини району.

4.2. Забезпечити проведення депопуляції (зменшення чисельності) диких свиней на території району, незалежно від сезону полювання з дотриманням відповідних вимог. Туші впольованих диких свиней  використовувати  лише після отримання негативних результатів лабораторних досліджень.

4.3. Розробити  маршрути щоденного обстеження єгерською службою мисливських угідь, які б охоплювали всю територію угідь на предмет виявлення хворих чи загиблих диких тварин.

4.4. Взяти на облік всіх мисливців та працівників лісових господарств, провести з ними роз’яснювальну роботу стосовно захворювання свиней на африканську чуму.

4.5. Виділити окремий транспорт для доставки відстріляних диких кабанів на забійні площадки  та забезпечити його дезінфекцію.

4.6. З метою недопущення попадання вірусу в навколишнє середовище туші відстріляних диких кабанів при транспортуванні, упаковувати у поліпропіленовий матеріал.

4.7. Облаштувати місця з відповідним обладнанням (холодильники, морозильні камери температурний режим
+1:-1) для зберігання туш диких кабанів до одержання результатів лабораторних досліджень. В разі неможливості – туші спалювати на місці відстрілу в ямі глибиною не менше 2 метрів.

5. Керівникам свинарських господарств всіх форм власності:

5.1. Забезпечити роботу господарства в режимі “закритого” типу (огорожа по всьому периметру, обладнання санпропускників, дезбар’єрів згідно вимог).

5.2. Для годівлі свиней використовувати лише корми промислового виробництва.

5.3.Заборонити використання кормів для годівлі свиней без обробки, що гарантує знищення збудника африканської чуми свиней.  

  6. Власникам ринків.

 6.1.Створити належні умови для реалізації продовольчої групи товарів.

 6.2. Провести чітке розмежування ринків на зони торгівлі промисловою та продовольчою групою товарів, відокремити майданчики для торгівлі живими тваринами та птицею.

 6.3. Заборонити реалізацію на ринках свинини, що не пройшла ветеринарно – санітарної експертизи. 

 7. Ківерцівський відділ поліції ГУНП у  Волинській області, головам селищних, сільських та міської ради.

 7.1. Заборонити торгівлю в населених пунктах м’ясом та м’ясопродуктами, іншою продукцією тваринного та рослинного походження на вулицях, стихійних ринках, де не створені умови для реалізації даної продукції.