ЗБЕРЕЖЕМО ПЕРВОЦВІТИ- ПЕРШІ ПРОМІНЦІ ВЕСНИ!

dscn2417.jpg

Ми з нетерпінням чекаємо пори, коли розтає сніг, прилітають птахи і з’являються перші  вісники весни- первоцвіти. Хіба не диво – ці тендітні, ніжні рослинки, що ледь відчувши подих весни, пробиваються назустріч сонечку, теплу та символізують  пробудження природи?  До  примх весняної  погоди   первоцвіти  прекрасно пристосувались. Але їм загрожує  інший, страшніший ворог - це ми з вами.

 

В народі кажуть, що краса беззахисна. Може якраз  в цьому причина  різкого зменшення  ареалу  первоцвітів у наших лісах. Та чи потрібна природі  така «любов», коли заради  скороминущої втіхи, а буває і наживи, люди вигублюють  цілі галявини тепер вже рідкісних рослин. На превеликий жаль стала вже звичною у перші весняні дні торгівля букетами весняних первоцвітів, які насправді настільки бояться тепла, що миттєво в’януть у наших квартирах. І мало хто задумується над тим, що у наш час яскраві малюнки підсніжника білосніжного, сону чорніючого, щафрану Гейфеля, цибулі ведмежої вже прикрашають сторінки Червоної книги.  

 

На території  України налічується  33 види первоцвітів  але  у найближчі роки  може  зникнути  більш ніж 20 видів ранньоквітучих рослин, якщо не припинити  їх  масове знищення. Якщо зірвати стеблину з трьома первоцвітами,  це означає, що загинуло 45 – 60 насінин. І як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії  виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7 – 8 років. Сам процес проростання насіння тривалий і складний. Тому мета  і завдання Всеукраїнської  екологічної  акції  з охорони квітів - первоцвітів «Первоцвіт», яка проводиться у лютому-березні:  привернення  уваги  громадськості до проблеми охорони ранньоквітучих лісових рослин,  спрямування  зусиль  учнів, молоді, пересічних громадян на практичні дії щодо захисту первоцвітів; потрібно навчити дітей відчувати та оберігати цю надзвичайну красу та формувати у підростаючого покоління природоохоронні навички, прищепити елементарні поняття екологічної культури.

       

Щорічно в рамках   акції  в районному центрі еколого- натуралістичної творчості   проводяться різноманітні  тематичні заходи:  заняття, інформаційні години, виставки, вікторини, екологічні хвилинки,  конкурси, проекти, майстер- класи, бесіди та ін.

 

14 березня  2018 року в закладі    проведено екологічний захід «Збережемо первоцвіти – перші промінці весни!» для вихованців гуртків молодшого шкільного віку. Метою заходу є залучення учнівської молоді до вивчення проблеми збереження першоцвітів, ознайомлення з рідкісними та зникаючими видами, рослинами, які занесені до Червоної книги, привернення уваги до охорони ранньоквітучих рослин.

 

Керівники гуртків Цибульська  Ірина  та  Шпеник Олена  розповіли  юним  охоронцям природи про необхідність збереження та відтворення ранньовесняних і червонокнижних видів рослин, презентували мультимедійні матеріали  про  весняні первоцвіти, пропонували варіанти виготовлення первоцвітів з різноманітних матеріалів: паперу, пластика, бісеру тощо. Під час заходу було проведено тематичні  ігри, цікаві  конкурси-  в ігровій формі діти  дізнавались про цікавий та загадковий світ   ранньоквітучих весняних рослин.

 

Діти отримали  інформаційні листівки з нагадуванням  про   необхідність  збереження первоцвітів та закликами  не руйнувати місць їх зростання; не зривати первоцвіти під час цвітіння;  не купувати їх, тоді  первоцвіти не будуть продавати на ринках: «Зриваєш- вбиваєш!», «Купуєш- руйнуєш!!», «Фотографуєш- рятуєш!», «Не губіть дикої природи! Захистіть від зникнення рідкісні види рослин! Пам’ятайте! Первоцвіти чекають вашої допомоги!». 

 

Всі первоцвіти   потребують нашого захисту. Не знищуйте квіти! Квітка у вазі – полонянка, яка приречена на загибель. Хай квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за Вами у природу.

 

Сподіваємося, що подібні заходи,  ця  акція  надихне  нас не зривати, не купувати першоцвіти та подарує можливість милуватися красою цих чудових квітів наступним поколінням. 

 

Ірина  Цибульська,  керівник гуртків

Ківерцівського районного центру еколого-

натуралістичної творчості учнівської молоді

            

 


dscn2413.jpgdscn2371.jpgdscn2411.jpgdscn2404.jpgdscn2387.jpgdscn2380.jpg