Збережемо ранньоквітучі об’єкти рослинного світу

11-04-2018_pervocvt.jpg

Щороку з наближенням весни на території області виникає ймовірність активізації протиправних браконьєрських дій, які проявляються, зокрема, у торгівлі дикорослими ранньоквітучими рослинами.

 

Державна екологічна інспекція у Волинській області закликає усіх небайдужих до стану навколишнього природного середовища громадян,  не купувати букетів ранньоквітучих рослин, у тому числі, що занесені до Червоної книги України: підсніжник білосніжний (звичайний), білоцвіт весняний, шафран Гейфелів, цибуля ведмежа (черемша), конвалія звичайна.

 

Законодавством України передбачене покарання за незаконний продаж та знищення дикорослих рослин.

 

Так, частиною 4 статті 9 Закону України «Про рослинний світ» торгівлю лікарськими і декоративними видами рослин та їх частинами (конвалія звичайна), зібраних в порядку загального користування, заборонено.

 

Також, торгівля на ринках рослин занесених до Червоної книги України, у тому числі лікарських, заборонена відповідно до абзацу 5 пункту 41 Правил торгівлі на ринках, що затверджені спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України      № 57/188/84/105 від 26.02.2002 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.03.2002 за № 288/6576.

 

За даний вид правопорушення передбачена адміністративна відповідальність.

 

Відповідно до частини 1 статті 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справу розглядає суд), за порушення порядку придбання, збуту, розповсюдження об’єктів рослинного світу, накладається штраф в розмірі від 510 грн. до 1700 грн.

 

За ті самі дії, вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, накладається штраф у розмірі  від 1700 грн. до 3655 грн., а також підлягають конфіскації об'єкти рослинного світу.

 

У разі затримані громадян при незаконному вилучені ними з природного середовища  видів рослин занесених до Червоної книги України, то адміністративна відповідальність наступає за статтею 90 КУпАП, де розмір штрафу на громадян становить від 340 до 510 грн., а також підлягають конфіскації об'єкти рослинного світу (справу розглядає суд).

 

Крім того, за даний вид правопорушення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 № 1030 «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)», громадянину окрім сплати штрафу, необхідно буде компенсувати шкоду за кожний екземпляр незаконно зібраної червонокнижної рослини (білоцвіт весняний – 49 грн., підсніжник білосніжний /звичайний/, шафран Гейфелів, цибуля ведмежа /черемша/ – 62 грн.)

 

 У відповідності до частини 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

 

Працівниками державної екологічної інспекції у Волинській області спільно з правоохоронними органами проводяться спільні рейди по недопущенню правопорушень по даному питанню.

 

Степанюк В.В.